< Önceki | İçerik | Sonraki >

Düzeyler ve Eğriler damlalıkları ile rengi ve tonu ayarlama


image

Damlalık araçlarını kullanarak siyah ve beyaz noktaları ayarlama Damlalıkları kullanarak renk düzeltme


image

Damlalık araçlarını kullanarak siyah ve beyaz noktaları ayarlama

Başa dön


Damlalıklar kullanıldığında, Düzeyler veya Eğriler'de önceden yapmış olduğunuz tüm ayarların geri alındığını unutmayın. Damlalıkları kullanmayı planlıyorsanız, en iyi yöntem önce bunları kullanıp ardından Düzeyler sürgüleri veya Eğri noktalarıyla ince ayarları yapmaktır.


1. Eğriler veya Düzeyler ayarı uygulayın.


2. Ayarlamalar panelinde (CS5) veya Özellikler panelinde aşağıdakilerden herhangi birini yapın:

image

image

Siyah noktayı ayarlamak için Siyah Nokta Ayarlama damlalık aracını çift tıklatın. Beyaz noktayı ayarlamak için Beyaz Nokta Ayarlama damlalık aracını çift tıklatın.


3. Adobe Color Picker'da, görüntüdeki en koyu ve en açık tonlar için istediğiniz değerleri belirleyin:

image

image

Siyah nokta değerini saf siyah değerine ayarlamak üzere R, G ve B için 0 yazın. Beyaz nokta değerini saf beyaz değerine ayarlamak üzere R, G ve B için 255 yazın.

image

Siyah veya beyaz nokta için bir gri gölgesi belirtmek üzere R, G ve B için aynı değerleri (0 ile 255 arasında) yazın. Değerler ne kadar düşükse, gri o kadar koyudur. Değerler ne kadar yüksekse, gri o kadar açıktır.


4. Ton alanlarını, 2. Adım'da belirttiğiniz siyah veya beyaz noktalara ayarlamak için aşağıdakilerden birini yapın:

image

image

Siyah Nokta Ayarlama damlalığı ile, siyah noktayı temsil eden bir görüntü alanını (en düşük ton değerlerine sahip alan) tıklatın. Beyaz Nokta Ayarlama damlalığı ile, beyaz noktayı temsil eden bir görüntü alanını (en açık ton değerlerine sahip alan) tıklatın.


image

Damlalıkları kullanarak renk düzeltme

Başa dön


Kırmızı, yeşil, mavi, siyan, macenta veya sarı renk fazlalığından kaynaklanan, istenmeyen bir renk tonunu düzeltmek için, Düzeyler ve Eğriler ayarlamalarındaki damlalıkları kullanabilirsiniz. Önce nötr olması gereken bir alanı tanımlayıp ardından bu alandan renk tonunu kaldırarak resmin renk dengesini daha kolay ayarlayabilirsiniz. Resme bağlı olarak, damlalıklardan birini veya üç damlalığın tümünü kullanabilirsiniz. Gri Nokta Ayarlama damlalığı, büyük ayarlamalar gerektirmeyen ve kolayca tanımlanan nötrler içeren görüntülerde en iyi çalışır.

Damlalıklar kullanıldığında, Düzeyler veya Eğriler'de önceden yapmış olduğunuz tüm ayarların geri alındığını unutmayın. Damlalıkları kullanmayı planlıyorsanız, en iyi yöntem önce bunları kullanıp ardından Düzeyler sürgüleri veya Eğri noktalarıyla ince ayarları yapmaktır.

Not: Gri noktayı image ayarlayan damlalık aracı, temel olarak renk düzeltmesi için kullanılır ve gri tonlamalı görüntülerle çalışırken mevcut değildir.


1. Bir ayar uygulamadan önce, görüntüde nötr gri olmasını istediğiniz bir alanı tanımlayın. Örneğin, asfalt yol.

image Daha sonra damlalıkla tıklatabileceğiniz nötr bir alanı işaretlemek üzere renk örnekleyici kullanın.


2. Ayarlamalar panelinde Düzeyler veya Eğriler simgesini tıklatın.


3. Ayarlamalar panelinde (CS5) veya Özellikler panelinde (CS6), Gri Nokta Ayarlama aracını image çift tıklatın.


4. Adobe Color Picker'da o anda seçili rengin nötr gri için aynı R, G ve B değerlerine sahip olduğunu doğrulayın (örneğin, 128,128,128). Gerekirse R, G ve B için aynı değerleri yazın. Photoshop, yeni hedef rengi varsayılan olarak kaydetmek isteyip istemediğinizi sorar.


5. Gri Nokta Ayarlama damlalık aracı ile 1. Adım'da tanımladığınız nötr alanı tıklatın. Bu işlem görüntüdeki orta tonları sıfırlayıp renk tonunu kaldırır.


6. (İsteğe Bağlı) Ayarlamalar panelinde (CS5) veya Özellikler panelinde (CS6) son Düzeyler ya da Eğriler ayarlarını yapın.


Daha fazla bilgi için:

image

CS6'da görüntü rengini ve tonunu ayarlama


image


384

image Twitter™ and Facebook posts are not covered under the terms of Creative Commons.


Yasal Uyarılar | Çevrimiçi Gizlilik İlkeleri385