< Önceki | İçerik | Sonraki >

Görüntü alanlarını soldurma veya yakma


image

Soldurma aracı ve Yakma aracı, görüntünün alanlarını açıklaştırır veya koyulaştırır. Bu araçlar, bir baskının belirli alanlarında pozlamanın düzenlenmesi için geleneksel bir karanlık oda tekniğini temel almıştır. Fotoğrafçılar baskıdaki bir alanı soluklaştırmak için arkadan ışık tutarlar (soluklaştırma) ya da baskının alanlarını koyulaştırmak için pozlamayı artırırlar (yakma). Soluklaştırma ya da Yakma aracıyla bir alanın üzerinde ne kadar çok boyarsanız o alan o kadar soluklaşır ya da koyulaşır.

Not: Arka plan katmanına Soldurma aracı veya Yakma aracı uygulandığında, görüntü bilgileri kalıcı olarak değişir. Görüntülerinizi geri alınabilir şekilde düzenlemek için bir çoğaltılan katmanda çalışın. Çoğaltılan katmanlar hakkında bilgi için bkz. Katman Temelleri.

1. Soldurma aracını image veya Yakma aracını image seçin.

2. Seçenekler çubuğunda bir fırça ucu seçin ve fırça seçeneklerini ayarlayın.

3. Seçenekler çubuğunda, Aralık menüsünden aşağıdakilerden birini seçin:

Orta tonlar Gri tonların orta aralığını değiştirir


Gölgeler Koyu alanları değiştirir


Vurgular Açık alanları değiştirir

4. Soluklaştırma aracı ya da Yakma aracı için pozlamayı belirleyin.

5. Fırçayı pistole olarak kullanmak için pistole düğmesini image tıklatın. Diğer bir yöntem olarak Fırça panelindeki Pistole aracını seçin.

6. Gölgeler ve vurgulardaki kırpmayı azaltmak için Tonları Koru seçeneğini belirleyin. Bu seçenek, renkleri değişen tonlardan korumayı da dener.

7. Görüntünün soluklaştırmak ya da koyulaştırmak istediğiniz alanı üzerinde sürükleyin.


Daha fazla bilgi için:image


image Twitter™ and Facebook posts are not covered under the terms of Creative Commons. Yasal Uyarılar | Çevrimiçi Gizlilik İlkeleri386