< Önceki | İçerik | Sonraki >

Video düzenleme | CC, CS6


image

Video | Video projesi incelemesi Zaman çizelgesi videosu oluşturma Filtreleri video katmanlarına uygulama

Metne, hareketsiz görüntülere ve Akıllı Nesnelere hareket efektleri uygulama Daha geniş aralıkta dosya formatlarını içe aktarma

Son videoyu Adobe Media Encoder ile dışa aktarma


image

Zaman çizelgesi videosu oluşturma

Başa dön


Yeniden tasarlanan, klip tabanlı Zaman Çizelgesi paneli, biten videolara profesyonel düzeltme sağlayan geçişler ve efektler dahil olmak üzere Adobe Premiere gibi video düzenleyicilerini yansıtır.

Video eğitimleri:

Sezgisel video İş Akışı: İzleyicilerinizin yürütmesi için video klipler ekleme, video klipleri kesme, müzik parçası ekleme ve filminizin görüntüsünü oluşturma. Hazırlayan: RC Conception (8:18)

Photoshop CS6'da video düzenleme. Hazırlayan: Matthew Gore (10:42)

Klip süresini değiştirmeden bir videonun giriş ve çıkış noktalarını ayarlamak için kaydırarak düzenleme. Hazırlayan: Meredith Payne-Stotzne (1:20) Yürütme performansını artırmak için kare atlama ve yakalama. Hazırlayan: Meredith

Payne-Stotzne (2:07)

Gösterilen video çekimi üzerinden düzeltme. Hazırlayan: Richard Harrington (1:55)

Changing clip speed: Slow and Fast Motion (Klip hızını değiştirme: Ağır ve Hızlı Çekim). Hazırlayan: Jeff Sengstack (9:45). Infinite Skills, kendi Photoshop video derslerindeki çeşitli videoları erişilebilir kılmıştır.


Video Grupları

Video Grupları; çoklu video klip ile metin, görüntü ve şekil gibi diğer içerikleri Zaman Çizelgesi'nde tek bir parça üstünde birleştirir.


Video Grubu Oluşturma

image

Video dosyasını içe aktardığınızda yeni bir Video Grubu olarak otomatik eklenir.

image

İçerik ekleyeceğiniz boş bir grup oluşturmak için, Zaman Çizelgesi panelinin solundaki bir film şeridi simgesini image tıklatın ve açılır menüden Yeni Video Grubu'nu seçin.


Bir Video Grubunu Düzenleme

image

Klipleri yeniden konumlandırmak için bunları Zaman Çizelgesi içinde sürükleyin.

image

Giriş ve çıkış noktalarını değiştirmek için klip kenarlıklarını Zaman Çizelgesi içine sürükleyin.

image

Öğeleri bir gruptan başka bir gruba taşımak için bunları, Zaman Çizelgesi veya Katmanlar panelinde yukarı ya da aşağı sürükleyin.

image

image

Seçili bir klibi bölmek ve ortaya çıkan parçaları ayrı ayrı düzenlemek için Zaman Çizelgesi oynatma kafasını klibi bölmek istediğiniz yere konumlandırın. Ardından, Zaman Çizelgesi panelinin sol üst köşesindeki Oynatma Kafasında Böl düğmesini tıklatın.


Ses parçaları ve kontrolleri

Zaman Çizelgesi'ndeki ayrı ses parçaları, kolay düzenlemeye ve ayarlamaya olanak sağlar.


Kliplerdeki sesi ayarlama

image

image

Ses kliplerinin sesini kapatmak, ayarlamak veya sesin çoğalarak girip azalarak kaybolmasını sağlamak için ses kliplerini sağ tıklatın. İçerdikleri sesi ayarlamak için video klipleri sağ tıklatın ve müzik notalarını image tıklatın.

Sesi ayarlama: Video eğitimi, Hazırlayan: Richard Harrington. (3:31)


Ses parçaları oluşturma veya silme

image

Zaman Çizelgesi içindeki ses parçası adlarının sağında, müzik notalarını image tıklatın ve Yeni Ses Parçası veya Parçayı Sil seçeneğini belirleyin.


602

Ses klipleri ekleme, çoğaltma, silme veya değiştirme

image

Zaman Çizelgesi içindeki ses parçası adlarının sağında, müzik notalarını image tıklatın. Ardından parçaya başka bir klip yerleştirmek için Ses Ekle seçeneğini belirleyin.

image

Zaman Çizelgesi'nde bir ses klibi seçin ve parça adının sağındaki müzik notalarını image tıklatın. Ardından Çoğalt, Sil veya Ses Klibini Değiştir seçeneğini belirleyin.


Video geçişleri

Geçişler, profesyonel geçiş ve çapraz geçiş efektleri oluşturur. Zaman Çizelgesi panelinin sol üst köşesindeki geçişler simgesini image tıklatın. Ardından süre belirleyip ve klibin başına ve sonuna bir geçiş türü sürükleyin. (Çapraz geçiş efektini uygulamak için geçişi kliplerin arasına yerleştirin.) Giriş ve çıkış noktalarını tam olarak yerleştirmek için geçiş kenarlarının önizlemesini Zaman Çizelgesi'ne sürükleyin.

image Zaman Çizelgesi'ndeki geçişleri, başka bir geçiş türüyle değiştirmek veya tam bir sayısal süre belirtmek için sağ tıklatın.


Video klip süresini ve hızını değiştirme

Süre ve Hız kaydırıcılarına erişmek için video klipleri sağ tıklatın. Bu denetimlerin etkileşimi şu şekildedir: Örneğin, %400 oranındaki Hız, maksimum süreyi orijinal sürenin çeyreğine sınırlandırır.


image

Filtreleri video katmanlarına uygulama

Başa dön


Filtreleri, bir video katmanındaki tüm karelere uygulamak için öncelikle katmanı bir Akıllı Nesneye dönüştürmeniz gerekir. Uyguladığınız sonraki filtreler Akıllı Filtreler haline gelir. Bu da, tam bir esneklik sağlayarak filtre ayarlarını istediğiniz zaman yeniden belirlemenize olanak tanır.

1. Zaman Çizelgesi veya Katmanlar panelinde video katmanını seçin.

2. Katman > Akıllı Nesneler > Akıllı Nesneye Dönüştür'ü seçin.

3. Filtre menüsünden filtreler uygulayın. Ayarları daha sonra yeniden belirlemek için, Katmanlar panelini görüntüleyip video katmanı için Akıllı Filtreler listesindeki filtreyi çift tıklatın.

Daha fazla bilgi için bkz. Zarar vermeden düzenleme.


image

Metne, hareketsiz görüntülere ve Akıllı Nesnelere hareket efektleri uygulama

Başa dön


Gelişmiş animasyonu hızlı bir şekilde uygulayarak kaydırma, yakınlaştırma ve döndürme hazır ayarlarına erişmek için metin, hareketsiz görüntü ve Akıllı Nesne kliplerini sağ tıklatın. Sonuçlarda hassas ayarlama yapmak için ortaya çıkan Dönüştürme anahtar karelerini Zaman Çizelgesi'ne sürükleyin.

image Klipleri kaydırırken, ölçeklendirirken ve döndürürken etkileyici efektler oluşturmak için klibinizi Akıllı Nesne'ye dönüştürün ve Dönüştürme anahtar karelerini Serbest Dönüştürme aracıyla birlikte kullanın.

Video Eğitimleri:

Zaman içinde Katmanları dönüştürme. Julieanne Kost (3:52)

Zaman içinde taşımak için maskeler oluşturma. Julieanne Kost (3:17)

Photoshop CS6'da videoyu yatay kaydırma ve yakınlaştırma. Julieanne Kost (18:06)

Create animations with audio (Sesli animasyonlar oluşturma). Rafiq Elmansy'nin hazırladığı eğitim makalesi.


image

Daha geniş aralıkta dosya formatlarını içe aktarma

Başa dön


Yeniden tasarlanan video altyapısı sayesinde daha geniş aralıkta video, ses ve görüntü sırası dosyalarını içe aktarabilirsiniz. 3GP, 3G2, AVI, DV, FLV ve F4V, MPEG-1, MPEG-4, QuickTime MOV gibi dosya türleriyle kolayca çalışabilirsiniz (Windows'ta tam destek için QuickTime kurulumu gerekir).

Tam liste için bkz. Desteklenen dosya formatları.


image

Son videoyu Adobe Media Encoder ile dışa aktarma

Başa dön


Dosya > Dışa Aktar > Video Görüntüsü Oluştur seçeneğini belirleyin. Aşağıdaki Format seçenekleri arasından seçim yapmak için ilk açılır menüden Adobe Media Encoder'ı seçin:

image

DPX (Digital Picture Exchange) formatı, öncelikli olarak Adobe Premiere Pro gibi bir düzenleyici kullanarak profesyonel video projelerine dahil etmeyi planladığınız kare sıralarına yönelik olarak tasarlanmıştır.

image

Yüksek tanımlamalı ve geniş ekran videoya yönelik hazır ayarlar ve tablet cihazlar veya web teslimi için en iyileştirilmiş çıktı ile birlikte H.264 (MPEG-4) formatı, en çok yönlü formattır.


603

Alfa kanalların ve sıkıştırılmamış videonun dışa aktarılması için QuickTime (MOV) formatı gereklidir. Hazır Ayar menüsü ek sıkıştırma seçenekleri sağlar.


image


image Twitter™ and Facebook posts are not covered under the terms of Creative Commons. Yasal Uyarılar | Çevrimiçi Gizlilik İlkeleri


604