< Önceki | İçerik | Sonraki >

İçeriğe duyarlı ölçekleme


image

Görüntüleri yeniden boyutlandırın ve içeriği koruyun Görüntüleri ölçeklerken görsel içeriği koru Ölçeklerken korunacak içeriği belirleyin


image

Görüntüleri yeniden boyutlandırın ve içeriği koruyun

Başa dön


İçeriğe Duyarlı Ölçekle komutu, kişiler, binalar, hayvanlar vb. gibi önemli görsel içeriği değiştirmeden bir görüntüyü yeniden boyutlandırır. Normal ölçekleme bir görüntüyü yeniden boyutlandırırken tüm pikselleri aynı şekilde etkilerken, içeriğe duyarlı ölçekleme daha çok önemli görsel içeriğe sahip olmayan alanlardaki pikselleri etkiler. İçeriğe Duyarlı Ölçekleme, kompozisyonu geliştirmek, düzeni sığdırmak veya yönü değiştirmek için görüntüleri yukarı ölçeklemenizi veya aşağı ölçeklemenizi sağlar. Görüntünüzü yeniden boyutlandırırken bazı normal ölçeklemeyi kullanmak isterseniz, normal ölçeklemeye bir içeriğe duyarlı ölçekleme oranı belirleme seçeneği bulunur.

Bir görüntüyü ölçeklerken belirli alanları korumak isterseniz, İçeriğe Duyarlı Ölçekleme, yeniden boyutlandırma sırasında içeriği korumanız için bir alfa kanalı kullanmanıza olanak tanır.

İçeriğe Duyarlı Ölçekleme katmanlar ve seçimler üzerinde çalışır. Görüntüler, RGB, CMYK, Lab ve Gri Tonlamalı renk modlarının yanı sıra tüm bit derinliklerinde olabilir. İçeriğe Duyarlı Ölçekleme ayarlama katmanları, katman maskeleri, ayrı kanallar, Akıllı Nesneler, 3 D katmanlar, Video katmanları üzerinde ve çoklu katmanlarda eşzamanlı olarak veya katman gruplarında çalışmaz.

image

A. Orijinal görüntü B. Daraltılmış C. İçeriğe duyarlı ölçekleme kullanılarak daraltılmış


İçeriğe uygun ölçekleme üzerine bir video izlemek için, bkz. www.adobe.com/go/lrvid4120_ps_tr. (Bu özellikle ilgili konular dördüncü dakikadan başlar.)


image

Görüntüleri ölçeklerken görsel içeriği koru

Başa dön


1. (İsteğe bağlı) Arka plan katmanını ölçekliyorsanız Seç > Tümü seçeneğini belirleyin.

2. Düzen > İçeriğe Duyarlı Ölçekleme seçeneğini belirleyin.

3. Seçenekler çubuğunda aşağıdakilerden birini belirleyin:

Referans Noktası Konumu image Görüntünün ölçeklendiği sabit bir nokta belirlemek için referans noktası konumlandırıcıda image bir kareyi tıklatın. Varsayılan olarak bu nokta görüntünün ortasında yer alır.

Referans Nokta için Göreli Konumlandırma Kullan image Referans noktasının şimdiki konumuna göre yeni konumunu belirlemek için düğmeyi tıklatın.

Referans Noktası Konumu Referans noktasını belirtilen konuma taşır. X ekseni ve Y ekseni piksel boyutlarını girin.

Ölçekleme Yüzdesi Görüntü ölçeklemeyi orijinal boyutun yüzdesi olarak belirler. Genişlik (W) ve yükseklik (H) için bir yüzde girin. Gerekirse, Boyut Oranını Koru'yu image tıklatın.

Miktar İçeriğe duyarlı ölçeklemenin normal ölçeklemeye oranını belirler. Metin kutusuna yazarak veya oku tıklatıp sürgüyü kaydırarak içeriğe duyarlı ölçeklemenin yüzdesini belirleyin.

Koru Korunacak bir alan belirleyen bir alfa kanalı seçer.

Dışyüz Tonlarını Koru image Dışyüz Tonları içeren alanları korumaya çalışır.

4. Görüntüyü ölçeklemek için bağlama kutusundaki bir tutamacı sürükleyin. Oranları koruyarak ölçeklendirmek için bir köşe tutamacını sürüklerken Shift tuşunu basılı tutun. İşaretçi tutamacın üzerine getirildiğinde çift oka dönüşür.

5. Dönüştürmeyi İptal Et image veya Dönüştürmeyi Kesinleştir image seçeneğini tıklatın.


image


495

Ölçeklerken korunacak içeriği belirleyin

Başa dön


1. Korumak istediğiniz içeriğin etrafında bir seçim yapın ve ardından Kanallar panelinde Seçimi Kanal Olarak Kaydet image seçeneğini tıklatın.

2. (İsteğe bağlı) Arka plan katmanını ölçekliyorsanız Seç > Tümü seçeneğini belirleyin.

3. Düzen > İçeriğe Duyarlı Ölçekleme seçeneğini belirleyin.

4. Seçenekler çubuğunda, oluşturduğunuz alfa kanalını seçin.

5. Görüntüyü ölçeklemek için bağlama kenarlığındaki bir tutamacı sürükleyin.


image


image


Yasal Bildirimler | Çevrimiçi Gizlilik İlkesi


496