< Önceki | İçerik | Sonraki >

Photomerge ile panoramik görüntüler oluşturma


image

Fotoğraf Birleştir Hakkında Photomerge için resim çekme

Fotoğraf Birleştir kompozisyonları oluşturma

360 derece panaromalar oluşturma (Photoshop Extended)


image

Adobe'nin önerdikleri Paylaşmak istediğiniz bir eğitim mi var?Kitap alıntısı: Panoramas made easy (Kolaylaştırılmış Panoramalar)

image

Scott Kelby

Adobe Photoshop Book for Digital Photographers (Dijital Fotoğrafçılar için Adobe Photoshop Kitabı) adlı kitaptan yapılan bu alıntı ile hızla Photomerge konusunda ustalaşın.


image

Fotoğraf Birleştir Hakkında

Başa dön


Fotoğraf Birleştir™ komutu, birkaç fotoğrafı tek bir kesintisiz görüntüde bir araya getirir. Örneğin bir şehir manzarasının üst üste binen beş fotoğrafını çekebilir ve sonra bunlardan bir panaroma oluşturacak şekilde birleştirebilirsiniz. Fotoğraf Birleştir komutu, yatay olarak döşenmiş fotoğraflar gibi dikey olarak döşenmiş fotoğrafları da birleştirebilir.


image

Kaynak görüntüler (üstte) ve tamamlanmış Fotoğraf Birleştirme kompozisyonu (altta)


Fotoğraf Birleştir kompozisyonları oluşturmak için, Dosya > Automate (Otomatikleştir) > Fotoğrafı Birleştir'i seçin ve ardından kaynak dosyalarınızı seçin ve düzen ile karıştırma seçeneklerini belirleyin. Seçenek seçiminiz, panoramayı nasıl fotoğrafladığınıza bağlıdır. Örneğin, 360 derecelik panorama için görüntü aldıysanız, Küresel düzen seçeneği önerilir. Bu seçenek görüntüleri bitiştirir ve bunları bir kürenin içinde eşleştirilmiş gibi dönüştürerek 360 derecelik bir panoramanın izlenmesi deneyiminin simülasyonunu yapar.

Photomerge'e genel bakış hakkındaki bir video için bkz. www.adobe.com/go/vid0013_tr.


image

Photomerge için resim çekme

Başa dön


Kaynak fotoğraflarınız, panorama kompozisyonlarında önemli bir rol oynar. Sorun çıkmasını önlemek için, Fotoğraf Birleştir komutuyla kullanılacak resimleri çekerken şu ilkelere uyun:

Görüntülerin yeterince çakışmasını sağlayın Görüntüler, %40 oranında birbirinin üzerine binmelidir. Çakışma daha azsa, Fotoğraf Birleştir komutu panoramayı otomatik olarak birleştiremeyebilir. Öte yandan, görüntülerin çok fazla çakışmaması gerektiğini de unutmayın. Görüntüler %70 veya daha çok çakışıyorsa, Fotoğraf Birleştir komutu görüntüleri karıştıramayabilir. Tek tek fotoğrafları birbirinden biraz da olsa uzak tutmayı deneyin.

Tek bir odak mesafesi kullanın Yakınlaştırma mercekleri kullanıyorsanız, resimlerinizi çekerken odak mesafesini (yakınlaştırma veya uzaklaştırma) değiştirmeyin.

Kamera düzeyini koruyun Fotoğraf Birleştir resimler arasındaki hafif dönüşleri işleyebilir ancak birkaç dereceden fazla bir eğiklik panorama birleştirilirken hatalara neden olabilir. Döner başlı bir üçayak kullanmak kamera hizasını ve görüş açısını korumaya yardımcı olur.

Aynı konumda kalın Fotoğraf dizilerini çekerken konumunuzu değiştirmemeye çalışın; böylece resimlerin aynı görüş açısından çekilmesini


492

sağlarsınız. Kameranın göze yakın tutulup optik görüntü bulma özelliğinin kullanılması görüş açısının tutarlı kalmasına yardımcı olur. Kamerayı aynı konumda tutmak için üçayak kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Deformasyon mercekleri kullanmaktan kaçının Deformasyon mercekleri Photomerge ile çakışabilir. Ancak, Otomatik seçeneği balık gözü merceklerle çekilen görüntüler için ayarları yapar.

Pozlamayı koruyun Bazı resimlerde flaş kullanıp bazılarında kullanmamazlık yapmayın. Fotoğraf Birleştir'in karıştırma özellikleri farklı pozlamaların düzgünleştirilmesine yardımcı olur ancak aşırı farklılıklar hizalamayı zorlaştırır. Bazı dijital kameralar siz resim çekerken pozlama ayarlarını otomatik olarak değiştirir; bu nedenle tüm görüntülerin aynı pozlamaya sahip olduğundan emin olmak için kamera ayarlarını denetlemeniz gerekebilir.


image

Fotoğraf Birleştir kompozisyonları oluşturma

1. Aşağıdakilerden birini yapın:

Başa dön

image

Dosya > Automate (Otomatikleştir) > Fotoğraf Birleştir'i seçin.

image

Adobe® Bridge'de, Bridge menü çubuğundan Araçlar > Photoshop > Photomerge seçeneğini belirleyin. 5. adıma atlayın.

Not: Bridge'te, Fotoğraf Birleştir komutu seçildiğinde Bridge'te gösterilmekte olan tüm görüntüler kullanılır. Belirli görüntülerin kullanılmasını istiyorsanız, Fotoğraf Birleştir komutunu seçmeden önce görüntüleri seçin.

2. Fotoğraf Birleştir iletişim kutusundaki Kaynak Dosyalar altında, Kullan menüsünden aşağıdakilerden birini seçin:

Dosyalar Tek tek dosyaları kullanarak Fotoğraf Birleştir kompozisyonunu oluşturur.

Klasörler Fotoğraf Birleştir kompozisyonunu oluşturmak için klasörde saklanmış tüm görüntüleri kullanır.

3. Aşağıdakilerden birini yaparak hangi görüntülerin kullanılacağını belirleyin.

image

image

Görüntü dosyaları veya bir görüntüler klasörü seçmek için, Gözat düğmesini seçin ve dosyalar veya klasöre gidin. O sırada Photoshop'ta açık görüntüleri kullanmak için, Açık Dosyaları Ekle'yi tıklatın.

image

Görüntüleri Kaynak Dosya listesinden kaldırmak için, dosyayı seçin ve Kaldır düğmesini tıklatın.

4. Bir düzen seçeneği belirleyin.

Otomatik Photoshop kaynak görüntüleri analiz eder ve hangisinin daha iyi fotoğraf birleştirme üreteceğine bağlı olarak Perspektif veya Silindirik ve Küresel mizanpajı uygular.

Perspektif Kaynak görüntülerden birini (varsayılan orta görüntüdür) referans görüntü olarak atayarak tutarlı kompozisyon oluşturur. Bundan sonra diğer görünümler dönüştürülür (gerektiğinde yeniden yerleştirilir, uzatılır veya eğriltilir); böylece katmanlardaki kaplama içeriği eşleştirilir.

Silindirik Perspektif mizanpajıyla oluşabilecek "kelebek" bozulmasını, tek tek görüntüleri açılmış bir silindir gibi görüntüleyerek azaltır. Dosyalardaki kaplama içeriği hala eşleşiyor. Referans görüntü ortaya yerleştirilir. Geniş panorama oluşturmak için en uygunudur.

image

Silindirik Eşleme Uygulama

A. Orijinal B. Silindirik Eşleme uygulanmış


Küresel Görüntüleri, bir kürenin içini eşleyecekmiş gibi hizalayıp dönüştürür. 360 dereceyi kapsayan bir dizi görüntü çektiyseniz, bu görüntüleri 360 derece panoramalar için kullanın. Diğer dosya kümeleriyle başarılı panoramik sonuçlar elde etmek için Küresel'i de kullanabilirsiniz.

Kolaj Katmanları hizalayıp örtüşen içeriği eşleştirir ve kaynak katmanlardan herhangi birini dönüştürür (döndürme veya ölçekleme).

Yeniden konumlandırma Katmanları hizalayıp kaplama içeriğini eşleştirir; ancak kaynak katmanları dönüştürmez (uzatmaz veya eğriltmez).

5. Aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini belirleyin:

Resimleri Birlikte Karıştır Görüntüler arasındaki en iyi kenarlıkları bulur ve bu kenarlıklara dayalı olan ve görüntülerde renk eşleştirmesi sağlayan dikişler oluşturur. Görüntüleri Birlikte Karıştır ayarı kapalıyken, basit bir dikdörtgen karıştırma gerçekleştirilir. Karıştırma maskelerini elle rötuşlamayı düşünüyorsanız, bunu tercih edebilirsiniz.


493

Vinyet Kaldırma Mercek bozuklukları veya uygun olmayan mercek gölgelendirmesi nedeniyle oluşan koyulaştırılmış kenarları olan görüntülerde pozlama telafisini kaldırır ve gerçekleştirir.

Geometrik Deformasyon Düzeltme Halter, iğne veya balık gözü deformasyonunu telafi eder.

6. Tamam'ı tıklatın.

Photoshop, görüntünün çakıştığı yerlerde en iyi karışımı oluşturmak için gereken katman maskelerini ekleyerek kaynak görüntülerden tek bir çok katmanlı görüntü oluşturur. Panoramanın farklı alanlarında daha fazla ince ayar yapmak üzere katman maskelerini düzenleyebilir veya ayarlama katmanları ekleyebilirsiniz.

image

Görüntü kenarlıklarının etrafındaki boş alanları değiştirmek için içeriğe uygun dolgu kullanın. (Bkz. İçerik duyarlı, desen veya geçmiş dolguları.)


image

360 derece panaromalar oluşturma (Photoshop Extended)

Başa dön


360 derece panaroma oluşturmak için Photomerge uygulamasını 3B özellikleri ile birleştirin. İlk olarak görüntüleri panaroma oluşturacak şekilde birbirine ekleyin; daha sonra görüntüyü sürekli hale getirecek şekilde Küresel Panaroma komutunu kullanarak panaromayı sarın.

Yeterli derecede üst üste binen tam daire oluşturacak kadar fotoğraf çektiğinizden emin olun. Tripodun üzerindeki pano başlığıyla çekim yapmak daha iyi sonuçlar almaya yardımcı olur.

1. Dosya > Automate (Otomatikleştir) > Fotoğraf Birleştir'i seçin.

2. Fotoğraf Birleştir iletişim kutusunda kullanmak istediğiniz görüntüleri seçin.

Bir sahnenin üstünü (tepe) veya altını (nadir) kaplayan görüntüleri eklemeyin. Bu görüntüleri daha sonra ekleyeceksiniz.

3. Mizanpaj için Küresel'i seçin.

image Fotoğrafı bir balık gözü merceğiyle çektiyseniz, Otomatik mizanpaj ve Geometrik Deformasyon Düzeltmesi seçeneklerini belirleyin. Photoshop merceklerinizi otomatik olarak tanıyamazsa, Adobe web sitesinden ücretsiz Adobe Mercek Profili Oluşturucusunu indirin.

4. (İsteğe bağlı) Mercek Düzeltmesi için Vinyet Kaldırma veya Geometrik Deformasyon'u seçin.

5. Tamam'ı tıklatın.

Panoramik görüntünün kenarlarında saydam pikseller olabilir. Bunlar son 360 derece panoramanın düzgün sarılamamasına neden olabilir. Pikselleri kırpabilir veya belirleyip silmek için Kaydırma filtresini kullanabilirsiniz.

6. 3B > Katmandan Yeni Şekil > Küresel Panorama'yı seçin.

7. (İsteğe bağlı) Üst ve alt görüntüleri küreye elle ekleyin. Ayrıca kalan saydam pikselleri 3B küresel panorama katmanında da boyayabilirsiniz. Daha fazla Yardım konusu


image


image


Yasal Bildirimler | Çevrimiçi Gizlilik İlkesi


494