< Önceki | İçerik | Sonraki >

Görüntü deformasyonunu ve pürüzlerini düzeltme


image

Mercek deformasyonu hakkında

Mercek deformasyonunu düzeltme ve perspektifi ayarlama Görüntüdeki paraziti ve JPEG yapılarını azaltma


image

Mercek deformasyonu hakkında

Başa dön


Halter deformasyonu, düz çizgilerin görüntünün kenarlarına doğru kavislenmesine neden olan bir mercek bozukluğudur. İğnedenlik deformasyonu

bunun tersi bir efekttir; düz çizgiler içe doğru kavislenir.


image

Fıçı deformasyonu (solda) ve yastıklanma deformasyonu (sağda) örnekleri


Vinyet oluşturma mercek çevresindeki ışık düşmesi nedeniyle görüntünün kenarlarını karartan bir kusurdur. Kromatik aberasyon, nesnenin kenarları boyunca renkli koyu çizgiler şeklinde kendini gösterir ve buna merceğin farklı düzlemlerde farklı ışık renklerine odaklanması neden olur.

Bazı mercekler belli odak uzunluklarında, f-değerlerinde ve odak mesafelerinde farklı kusurlar sergiler. Mercek Düzeltme filtresiyle görüntüyü oluşturmak için kullanılan ayar grubunu belirleyebilirsiniz.


image

Mercek deformasyonunu düzeltme ve perspektifi ayarlama

Başa dön


Mercek Düzeltmesi filtresi, halter ve yastık deformasyonu, vinyetlenme ve kromatik aberasyon gibi sık görülen mercek hatalarını düzeltir. Filtre RGB veya Gri Tonlama modunda yalnızca 8 ve 16 bit/kanal görüntülerle çalışır.

Bu filtreyi ayrıca görüntüyü döndürmek ya da kameranın dikey veya yatay olarak eğilmesinden dolayı ortaya çıkan görüntü perspektifini gidermek için de kullanabilirsiniz. Filtrenin görüntü ızgarası bu ayarların daha kolay ve Dönüştür komutunu kullanmaya göre daha kesin değerlerle yapılmasını sağlar.


Görüntü perspektifi ve mercek kusurlarını otomatik düzeltme

Varsayılan Otomatik Düzeltme seçeneği Mercek profillerini kullanarak deformasyonu çabuk ve doğru bir şekilde onarır. Doğru otomatik düzeltme için, Photoshop görüntüyü oluşturan kamera ve merceği belirleyen Exif meta verileri ve sisteminizde bununla eşleşen bir mercek profili gerektirir.

1. Filtre > Mercek Düzeltmesi seçin

2. Aşağıdaki seçenekleri ayarlayın:

Düzeltme

Onarmak istediğiniz sorunları seçin. Düzeltmeler görüntüyü istenmeyen şekilde orijinal boyutlarının dışına uzatıyor veya

daraltıyorsa, Görüntüyü Otomatik Ölçekle seçeneğini seçin.

Kenar menüsü iğnedenlik, döndürme ya da perspektif düzeltmelerinden sonuçlanan boş alanlar için nasıl işlem yapılacağını belirler. Boş alanları saydamlıkla ya da renkle doldurabilir ya da görüntünün kenar piksellerini genişletebilirsiniz.


Arama Ölçütleri Mercek Profilleri listesini filtreler. Varsayılan olarak, görüntü sensörü boyutuna dayanan profiller önce görünür. Ham profilleri önce listelemek için, açılır menüyü image tıklatın ve Ham Profilleri Tercih Et'i seçin.


Mercek Profilleri Eşleşen bir profil seçin. Photoshop varsayılan olarak sadece görüntüyü oluşturmada kullanılan kamera ve merceklerle eşleşen profilleri gösterir. (Kamera modeli tam olarak eşleşmek zorunda değildir.) Photoshop ayrıca odak uzunluğu, f-değeri ve odak mesafesine göre seçili merceklerle eşleşen bir alt profili de otomatik olarak seçer. Otomatik seçimi değiştirmek için, geçerli mercek profilini sağ tıklatın ve farklı bir alt profil seçin.

Eşleşen bir mercek profili bulamazsanız, Photoshop topluluğunun oluşturduğu diğer profillerden edinmek için Çevrimiçi Ara seçeneğini tıklatın. Gelecekte kullanmak üzere çevrimiçi profiller depolamak için, açılır menüyü image tıklatın ve Çevrimiçi Profili Yerel Olarak Kaydet'i seçin.


image


450

image

Kendi profillerinizi oluşturmak için, Adobe web sitesinden ücretsiz Adobe Mercek Profili Oluşturucusunu indirin.


Görüntü perspektifi ve mercek kusurlarını elle düzeltme

Elle düzeltmeyi tek başına uygulayabilir veya mercek düzeltmeyi iyileştirmek için kullanabilirsiniz.

1. Filtre > Mercek Düzeltmesi seçin

2. İletişim kutusunun sağ üst köşesindeki Özel sekmesini tıklatın


3. (İsteğe bağlı) Ayarlar menüsünden hazır bir ayar menüsü seçin. Mercek Varsayılanı daha önce görüntüyü oluşturmak üzere kamera, mercek, odak uzunluğu, f-değeri ve odak mesafesi için kaydettiğiniz ayarları kullanır. Önceki Dönüştürme son mercek düzeltmenizde kullanılan ayarları kullanır. Kaydettiğiniz tüm özel ayar grupları menünün en altında listelenir. (Bkz. Ayarları kaydetme ve kamera ve mercek varsayılan değerlerini ayarlama.)

4. Görüntünüzü düzeltmek için aşağıdaki seçeneklerden herhangi birini belirleyin.

Deformasyonu Kaldır Mercek halter ya da iğnedenlik deformasyonunu kaldırır. Görüntünün merkezine ya da merkezden uzağa doğru kavis yapan yatay ya da dikey çizgileri düzleştirmek için kaydırıcıyı taşıyın. Bu düzeltmeyi yapmak için Deformasyonu Kaldır aracını da image kullanabilirsiniz. Halter deformasyonunu düzeltmek için görüntünün merkezine ve iğnedenlik deformasyonunu düzeltmek için görüntünün kenarlarına doğru sürükleyin. Ortaya çıkan boş görüntü kenarlarını telafi etmek için, Otomatik Düzeltme sekmesi üzerindeki Kenar

seçeneğini ayarlayın.


Bordür Sabitleme ayarları Bir renk kanalının boyutlarını başka bir renk kanalına göre ayarlayarak bordürü telafi edin.


image

Düzeltmeyi yaparken bordürü daha yakından görebilmek için görüntü önizlemesinde yakınlaştırın.Vinyet Miktarı


Görüntünün kenarlarındaki açıklaştırma ya da koyulaştırma miktarını belirler. Mercek bozuklukları ya da hatalı mercek

gölgelemesi nedeniyle oluşan koyu köşelere sahip görüntüleri düzeltir.

image Vinyet oluşturmayı yaratıcı bir efekt için de uygulayabilirsiniz.


Vinyet Orta Noktası Miktar kaydırıcısı tarafından etkilenen alanın genişliğini belirler. Görüntünün daha fazlasını etkilemesi için düşük bir sayı belirleyin. Efekti görüntünün kenarlarıyla sınırlandırmak için yüksek bir sayı belirleyin.


Dikey Perspektif Kameranın yukarı ya da aşağı eğilmesi nedeniyle oluşan görüntü perspektifini düzeltir. Görüntüdeki dikey çizgileri paralel yapar.


Yatay Perspektif Yatay çizgileri paralel yaparak görüntü perspektifini düzeltir.


Açı Kamera eğilmelerini düzeltmek ya da perspektifi düzelttikten sonra ayarlamalar yapmak için görüntüyü döndürür. Bu düzeltmeyi yapmak için Düzleştir aracını da image kullanabilirsiniz. Görüntüde dikey ya da yatay yapmak istediğiniz bir çizgi boyunca sürükleyin.

Not: Perspektifi ayarlarken veya açı ayarlarını yaparken istenmeyen ölçeklemeleri önlemek için Otomatik Düzeltme sekmesindeki Görüntüyü Otomatik Ölçekle seçimini kaldırın.Ölçeklendir


Görüntü ölçeğini yukarı ya da aşağı ayarlar. Görüntü piksel boyutları değiştirilmez. Ana kullanım; iğnedenlik, döndürme ya da

perspektif düzeltmelerinin neden olduğu boş alanları görüntüden kaldırmak içindir. Büyüterek ölçeklemek görüntünün kırpılmasına ve orijinal piksel boyutuna kadar enterpolasyonla sonuçlanır.


Mercek Düzeltmesi önizlemesini ve ızgarasını ayarlama

Gerekli düzeltme miktarını daha iyi değerlendirmek için önizleme büyütmesini ve ızgara çizgilerini ayarlayın.


image

Görüntü önizleme büyütmesini değiştirmek için Yakınlaştırma aracını ya da önizleme görüntüsünün sol alt tarafındaki yakınlaştırma denetimlerini kullanın.

image

Önizleme penceresindeki görüntüyü taşımak için el aracını seçin ve görüntü önizlemesinde sürükleyin.

image

Izgarayı kullanmak için iletişim kutusunun en altındaki Izgarayı Göster'i seçin. Izgara aralığını ayarlamak için Boyut kontrolünü ve ızgaranın rengini değiştirmek için Renk kontrolünü kullanın. Izgarayı görüntünüzle hizalamak için Izgara Taşı aracını image kullanarak ızgarayı taşıyabilirsiniz.


Ayarları kaydetme ve kamera ve mercek varsayılanlarını ayarlama

Aynı kamera, mercek ve odak mesafesiyle çekilen diğer görüntülerde kullanmak için ayarları Mercek Düzeltmesi iletişim kutusunda kaydedebilirsiniz. Photoshop deformasyon, kromatik aberasyon ve vinyet oluşturma için hem Otomatik Düzeltme ayarlarını hem de Özel Ayarları


451

kaydeder. Perspektif düzeltme ayarları genellikle her görüntüde farklı olduğu için kaydedilmez. Ayarları iki şekilde kaydedebilir ve yeniden kullanabilirsiniz:

image

image

Ayarları elle kaydedip yükleyin. İletişim kutusunda seçenekleri belirleyin ve ardından Ayarlar menüsünden Ayarları Kaydet öğesini seçin. Kaydedilen ayarları kullanmak için bunları Ayarlar menüsünden seçin. (Ayarları varsayılan klasörün dışına kaydederseniz menüde görünmezler; bunlara erişmek için Ayarları Yükle komutunu kullanın.)

image

Mercek varsayılanı ayarlayın. Görüntünüzde kamera, odak mesafesi ve odak durağı için EXIF meta verileri varsa geçerli ayarları mercek varsayılanı olarak kaydedebilirsiniz. Ayarları kaydetmek için Mercek Varsayılanını Ayarla düğmesini tıklatın. Kamera, odak mesafesi ve odak durağıyla eşleşen bir görüntüyü düzeltirken Mercek Varsayılanı seçeneği Ayarlar menüsünde kullanılamaz. Görüntünüzde EXIF meta verileri yoksa bu seçenek kullanılamaz.


image

Görüntüdeki paraziti ve JPEG yapılarını azaltma

Başa dön


Görüntü paraziti, görüntü ayrıntısının parçası olmayan rasgele dıştan gelen pikseller olarak görünür. Parazite, dijital kamerada yüksek bir ISO ayarı kullanarak fotoğraf çekmek, yetersiz pozlama ya da uzun deklanşör süresiyle karanlık bir alanda çekim yapmak neden olabilir. Düşük teknolojili kameralar genellikle yüksek teknolojili kameralardan daha fazla görüntü paraziti oluşturur. Taranan görüntülerde tarama algılayıcısının neden olduğu görünü paraziti olabilir. Taranan görüntülerde çoğu zaman filmin gren deseni görünür.

Görüntü paraziti iki şekilde ortaya çıkabilir: görüntüyü grenli ve yamalı gösteren ışıklılık (gri tonlama) paraziti ve görüntüde çoğu zaman suni renkler olarak görünen renk paraziti.

Işıklılık paraziti görüntünün bir kanalında daha fazla vurgulanmış olabilir; bu genellikle mavi kanalıdır. Gelişmiş modda her kanala ilişkin paraziti ayrı ayrı ayarlayabilirsiniz. Filtreyi açmadan, önce parazitin bir kanalda daha baskın olup olmadığını görmek için görüntünüzdeki her kanalı ayrı ayrı inceleyin. Tüm kanallarda genel bir düzeltme yapmak yerine tek bir kanalda düzeltme yaparak daha fazla görüntü ayrıntısını korumuş olursunuz.

1. Filtre > Parazit > Paraziti Azalt'ı seçin.

2. Görüntü parazitinin daha iyi bir görünümünü elde etmek için önizleme görüntüsünü yakınlaştırın.

3. Seçenekleri belirleyin:

Kuvvet Tüm görüntü kanallarına uygulanan ışıklılık paraziti azaltma miktarını kontrol eder.


Ayrıntıları Koru Kenarları ve saç ya da doku nesneleri gibi görüntü ayrıntılarını korur. 100 değeri en fazla görüntü ayrıntısını korur ancak ışıklılık parazitini en düşük düzeyde azaltır. Parazit azaltacak hassas ayarlar yapmak için Ayrıntıları Güçlendir ve Koru kontrollerini dengeleyin.


Renk Parazitini Azalt Rasgele renk piksellerini kaldırır. Yüksek bir değer daha fazla renk paraziti azaltır.


Ayrıntıları Keskinleştir

Görüntüyü keskinleştirir. Paraziti gidermek görüntü keskinliğini azaltır. Tekrar keskinlik kazandırmak için iletişim

kutusundaki keskinleştirme kontrolünü kullanın ya da diğer Photoshop keskinleştirme filtrelerinden birini kullanın.


JPEG Yapılarını Kaldır Görüntünün düşük JPEG kalitesi ayarlarıyla kaydedilmesinin neden olduğu blok görüntü dışlayıcılarını ve haleleri kaldırır.

4. Işıklılık paraziti bir ya da iki kanalda daha baskınsa Gelişmiş düğmesini tıklatın ve Kanal menüsünden renk kanalını seçin. O kanaldaki paraziti gidermek için Ayrıntıları Güçlendir ve Koru kontrollerini kullanın.


Daha Fazla Yardım Konusu

image

Camera Raw'da mercek deformasyonunu ve paraziti düzeltme


image


image Twitter™ and Facebook posts are not covered under the terms of Creative Commons. Yasal Uyarılar | Çevrimiçi Gizlilik İlkeleri


452