< Önceki | İçerik | Sonraki >

Camera Raw'da Geliştirilmiş Nokta Kaldırma Aracı | Photoshop CC

Şimdi Düzeltme Fırçası davranışına sahip olan Nokta Kaldırma Aracı ile bir fotoğraftaki istenmeyen görüntüleri birkaç basit adımda kaldırın


image


Nokta Kaldırma aracını kullanma

Noktaları Görselleştir özelliğiyle fotoğraf temizleme


Camera Raw'daki Nokta Kaldırma aracıyla bir görüntüdeki belirli bir alanı, aynı görüntüdeki başka bir alandan örnek alarak onarabilirsiniz. Bu araç, Photoshop'ta bulunan Düzeltme Fırçası aracına benzer. Nokta Kaldırma aracının varsayılan davranışı, fırçayı fotoğrafın üzerinde sürükleyerek rötuşlanacak alanları işaretlemesidir. Örneğin, gökyüzünün görüntüsünü bozan telin bir parçasını (kask ile üstteki teli birbirine bağlayan kısmı) kaldırın.

Raw bir görüntüde Nokta Kaldırma aracının kullanılması raw görüntü verilerini doğrudan işleyebileceğiniz anlamına gelir. Raw görüntü verileriyle doğrudan çalıştığınızda rötuşlama (düzeltme veya klonlama) eylemleri için daha net eşleşmeler elde edebilirsiniz. Ayrıca, camera raw görüntüleri üzerinde yapılan düzenlemeler ve değişiklikler sepet dosyalarda saklandığı için bu işlem bozulmalara neden olmaz.


image

Tel ve kaskı birleştiriyormuş gibi görünen çelik halat (soldaki görüntü) fotoğraftan kaldırılmıştır (sağdaki görüntü)


image

Nokta Kaldırma aracını kullanma


1. Aşağıdakilerden birini yapın:

Başa dön

image

Bir camera raw dosyası açın veya

image

Photoshop'ta bir görüntü açıkken Filtre > Camera Raw Filtresi'ni tıklatın.


image

2. Araç çubuğundan Nokta Kaldırma aracını seçin.


3. Tür menüsünden aşağıdakilerden birini seçin:

Düzelt Örnek alınan alanın dokusunu, ışığını ve gölgesini seçilen alanla eşleştirir.

Klonla Görüntüdeki örnek olarak alınan alanı seçilen alana uygular.


4. (İsteğe bağlı) Histogram'ın altındaki Nokta Kaldırma araç seçenekleri alanında, Boyut ayar düğmesini sürükleyerek Nokta Kaldırma aracının etkileyeceği alanın boyutunu belirleyebilirsiniz.

image

image Fırça boyutunu değiştirmek için klavyenizdeki köşeli parantez tuşlarını kullanın Sol köşeli parantez ([), aracın yarıçap boyutunu küçültür

image

Sağ köşeli parantez (]), aracın yarıçap boyutunu büyütür.


5. Fotoğrafta rötuşlanacak bölümü tıklatıp sürükleyin.

image

Kırmızı ve beyaz bir seçim çerçevesi alanı (kırmızı tutamaç) seçiminizi belirtir.

image

Yeşil ve beyaz seçim çerçevesi alanı (yeşil tutamaç) örnek olarak alınan alanı belirtir.


407


image

Görüntüde düzeltilecek alanı belirleyin ve Nokta Kaldırma aracını kullanarak alanı boyayın. Yeşil ve kırmızı tutamaçları kullanarak (sağdaki görüntü) seçilen ve örnek alınan alanların yerlerini yeniden belirleyin


6. (İsteğe bağlı) Varsayılan olarak seçili örnek alınan alanı değiştirmek için aşağıdakilerden birini yapın:

image

Otomatik Olarak. Seçilen alanın tutamacını tıklatın ve taksim işareti (/) tuşuna basın. Yeni bir alandan örnek alınır. En uygun örnek alanı bulana kadar taksim işaretine basın.

image

Manuel Olarak. Yeşil tutamacı kullanarak örnek alınan alanı yerleştirin.

image Bir görüntüde, uzun fırça darbeleri kullanarak büyük parçalar seçtiğinizde doğru örnek alan eşleşmesi hemen bulunmaz. Farklı seçenekleri denemek için taksim işaretini (/) tıklatın. Araç otomatik olarak daha fazla alan örnekleyecektir.


7. Nokta Kaldırma aracını kullanarak yapılan tüm ayarlamaları kaldırmak için Tümünü Temizle'yi tıklatın.


Klavye kısayolları ve değiştiriciler

Dairesel nokta:

image

image

Control/Command tuşuna basıp tıklatarak dairesel bir nokta oluşturun; noktanın kaynağını ayarlamak için sürükleyin. Control/Command ve Option/Alt tuşuna basıp tıklatarak dairesel bir nokta oluşturun; noktanın boyutunu ayarlamak için sürükleyin.

Dikdörtgen seçim:

image

Option/Alt tuşuna basıp sürükleyerek dikdörtgen seçimi tanımlayın. Fareyi bıraktığınızda, bu seçim içindeki tüm noktalar (kırmızıyla vurgulanan) silinir.

Seçilen alanı ya da noktayı genişletme:

image

Shift tuşuna basıp tıklatarak seçilen mevcut noktayı "nokta birleştirme" yöntemiyle genişletin.

Seçilen alanı ya da noktayı silme:

image

image

Kırmızı veya yeşil tutamacı seçin ve seçilen ayarlamayı silmek için Delete tuşuna basın. Option/Alt tuşuna basıp tutamacı tıklatarak silin.


image

Noktaları Görselleştir özelliğiyle fotoğraf temizleme

Başa dön


Bir bilgisayar ekranında çalışırken, en çok göze batan noktaları veya kusurları belirleyip kaldırabilirsiniz. Ancak, bir fotoğrafı tam çözünürlüğünde bastığınızda, alınan çıktıda bilgisayar ekranında görünmeyen bazı kusurlar görülebilir. Bu kusurlar, fotoğraf makinesinin sensöründeki toz, bir portredeki modelin cildindeki lekeler ya da gökyüzündeki dağınık bulut kümeleri gibi pek çok şekilde göze çarpabilir. Tam çözünürlükte, bu kusurlar görsel anlamda rahatsız edicidir.

Yeni Noktalar Görselleştir özelliği, açıkça görünmeyen kusurları aramanızı sağlar. Noktaları Görselleştir onay kutusunu seçtiğinizde (Nokta Kaldırma aracı seçeneklerinde bulunur), görüntü negatife dönüştürülür. Bu şekilde Nokta Kaldırma aracını Noktaları Görselleştir modunda kullanarak görüntüyü dilediğiniz biçimde temizleyebilirsiniz.


408


image

Noktaları Görselleştir onay kutusu bir Nokta Kaldırma aracı seçeneğidir


1. Aşağıdakilerden birini yapın:

image

Bir camera raw dosyası açın veya

image

Photoshop CC'de bir görüntü açıkken Filtre > Camera Raw Filtresi'ni tıklatın.


2. Araç çubuğundan Nokta Kaldırma aracını seçin ve Noktaları Görselleştir onay kutusunu işaretleyin.


Görüntü dönüştürülerek görüntü öğelerinin dış hatları görünür hale getirilir.

Aşağıdaki görselde, Noktaları Görselleştir özelliği etkinleştirilerek dağınık bulut kümeleri gibi gereksiz öğeler (solda) kaldırılmıştır (sağda)


image

Yukarıdaki görselde, Noktaları Görselleştir özelliği devre dışı bırakılarak dağınık bulut kümeleri gibi gereksiz öğeler (solda) kaldırılmıştır


409

(sağda)


3. Noktaları Görselleştir ayar düğmesini kullanarak dönüştürülen görüntünün kontrast eşiğini değiştirebilirsiniz. Ayar düğmesini farklı kontrast düzeylerine taşıyarak sensördeki toz, leke veya diğer gereksiz unsurları görebilirsiniz.

image

image Noktaları Görselleştir onay kutusu işaretliyken görselleştirme eşiğini değiştirmek için şu eylemleri kullanabilirsiniz: Artırma: . (nokta) işaretine basın

image

Artırma (büyük aralıklarda): Shift ve . işaretine basın

image

Azaltma: , (virgül) işaretine basın

image

Artırma (büyük aralıklarda): Shift ve , işaretine basın


4. Nokta Kaldırma aracını, fotoğraftaki gereksiz unsurları klonlamak veya düzeltmek için kullanabilirsiniz. Ortaya çıkan görüntüyü görmek için Noktaları Görselleştir onay kutusunun işaretini kaldırın.


5. 2., 3. ve 4. adımları tekrar edin.image


image Creative Commons şartları, Twitter™ ve Facebook sitelerinde paylaşılanları kapsamaz. Yasal Bildirimler | Çevrimiçi Gizlilik İlkesi410