< Önceki | İçerik | Sonraki >

Koşullu eylemler ekleme | CC, CS6


image

Koşullu eylemler, birkaç farklı koşuldan birine dayalı olarak ne yapılacağını seçmeye yönelik eylemler oluşturmanıza olanak tanır. Öncelikle bir koşul seçin ve ardından isteğe bağlı olarak, belge söz konusu koşulla karşılaştığında yürütülen bir eylem belirtin. Ardından, isteğe bağlı olarak, belge söz konusu koşulla karşılaşmadığında yürütülecek bir eylem belirtin.

Kaydetmekte veya düzenlemekte olduğunuz bir eyleme koşullu eylem adımı eklemek için:


1. Başvurduğunuz eylemlerin aynı eylem kümesinde olduğundan emin olun.


2. Eylemler panel menüsünden Koşullu İfade Ekle seçeneğini belirleyin.


3. Koşullu Eylem iletişim kutusunda, Eğer Geçerli menüsünden bir koşul seçin.


4. İse Eylemi Yürüt menüsü ile Değilse Eylemi Yürüt menüsünden eylemler seçin ve ardından Tamam'ı tıklatın.

Menülerden birinde Yok seçeneğini de belirleyebilirsiniz, ancak iki menüde belirleyemezsiniz. Bir eylemi yalnızca belirli bir koşul yanlış olduğunda şu şekilde çalıştırabilirsiniz: İse Eylemi Yürüt olarak Yok, istediğiniz eylem olarak ise Değilse Eylemi Yürüt seçeneğini belirleyin.

Daha fazla bilgi için bkz. Eylemler ve Eylemler paneli hakkında ve Eylem oluşturma.

Not: Bir eylemdeki renk modu değiştirme adımı için koşullar belirtmeye yönelik bir Koşullu Mod Değişikliği komutu bulunur. Bu komut kullanılarak, bir dosya eylem tarafından belirtilen kaynak modda olmadığında gerçekleşen hatayı önleyebilir.


image

Koşulda belirtilenin tersini deneme

Başa dön


Koşulda belirtilenin tersini denemek istediğiniz durumlar olabilir.

Örneğin, en öndeki belge kare olmadığında "Eylem 1"i yürütmek istediğinizi varsayın. Koşulu şu şekilde belirtirsiniz: "Eğer Geçerli Belge Kare İse Eylemi Yürüt: Yok; Değilse Eylemi Yürüt: "Eylem 1."

Belirli bir koşulun tersini denemek için "İse" ve "Değilse" eylemlerini değiştirin.image


image Twitter™ and Facebook posts are not covered under the terms of Creative Commons. Yasal Uyarılar | Çevrimiçi Gizlilik İlkeleri


755