< Önceki | İçerik | Sonraki >

Komut Dosyası Oluşturma


image

JavaScript Çalıştırma

Komut dosyalarını ve eylemleri otomatik çalışacak şekilde ayarlama

Photoshop, komut dosyasıyla harici otomatikleştirmeyi destekler. Windows'ta, VB Script gibi COM otomatikleştirmesini destekleyen komut dosyası dillerini kullanabilirsiniz. Mac OS'ta, Apple olaylarını göndermenize izin veren AppleScript gibi dilleri kullanabilirsiniz. Bu diller platformlar arası değildir ancak Adobe Photoshop, Adobe Illustrator ve Microsoft Office gibi birden çok uygulamayı kontrol edebilirler. Mac OS'ta, Photoshop'taki görevleri kontrol etmek için Apple’ın Automator için Photoshop Eylemleri'ni de kullanabilirsiniz.

Platformlarda JavaScript de kullanabilirsiniz. JavaScript desteği, Windows veya Mac OS'ta çalışan Photoshop komut dosyaları yazmanıza olanak sağlar.

Not: Photoshop CS5/Scripting/Documents klasöründe yüklü olan komut dosyası belgelerine başvurun. Scriptlistener Eklentisi Photoshop CS5/Scripting/Utilities konumunda bulunabilir.


image

JavaScript Çalıştırma

Başa dön


image Dosya > Komut Dosyaları'nı ve ardından listeden bir komut dosyası seçin. Bu komut dosyası listesi .js veya .jsx uzantısıyla ve Photoshop CS5/Presets/Scripts klasörüne kaydedilen tüm komut dosyalarını içerir. Farklı bir konuma kaydedilen komut dosyasını çalıştırmak için Dosya > Komut Dosyaları > Gözat'ı seçin ve komut dosyasına gidin.


image

Komut dosyalarını ve eylemleri otomatik çalışacak şekilde ayarlama

Başa dön


Photoshop'ta dosyayı açan, kaydeden veya dışa aktaran, JavaScript veya Photoshop eylemini tetikleyen bir olayınız olabilir. Photoshop çeşitli olaylar sağlayabilir veya komut dosyasını veya eylemi tetikleyen komut dosyası oluşturulabilir Photoshop olayınız olabilir. Komut dosyası oluşturulabilen olaylarla ilgili daha fazla bilgi için Photoshop CS5 Komut Dosyası Oluşturma Kılavuzu'na bakın.

1. Dosya > Komut Dosyaları > Komut Dosyası Olay Yöneticisi öğesini seçin.

2. Komut dosyalarını/Eylemleri Çalıştırmak için Olayları Etkinleştir'i seçin.

3. Photoshop Olay menüsünden, komut dosyasını veya eylemi tetikleyecek olayı seçin.

4. Komut Dosyası'nı veya Eylem'i seçin, ardından olay gerçekleştiğinde çalışacak komut dosyasını veya eylemi belirleyin.

Photoshop seçim yapabileceğiniz çeşitli örnek komut dosyasına sahiptir. Farklı bir komut dosyasını çalıştırmak için Gözat'ı seçin ve komut dosyasına gidin. Eylemler için ilk açılan menüden eylem kümesini, ikinci menüdeki bu kümeden eylemi seçin. Eylemin bu menülerde görüntülenmesi için Eylemler paneline yüklenmiş olması gerekir.

5. Ekle'yi tıklatın. Olay ve ilişkili komut dosyası veya eylem iletişim kutusunda listelenir.

6. Bağımsız olayları devre dışı bırakmak ve kaldırmak için listeden olayı seçin ve Kaldır'ı tıklatın. Tüm olayları devre dışı bırakmak ancak listede tutmak için Komut dosyalarını/Eylemleri Çalıştırmak için Olayları Etkinleştir seçimini kaldırın.


image


image


Yasal Bildirimler | Çevrimiçi Gizlilik İlkesi


738