< Önceki | İçerik | Sonraki >

Renk yönetimiyle yazdırma | CS5


image

Yazdırılan renkleri Photoshop'un saptamasını sağlama Yazdırılan renkleri yazıcının saptamasını sağlama Basılı prova yazdırma

image

Renk yönetimi kavramlarını ve iş akışlarını daha iyi anlamak için bkz. Renk Yönetimini Anlama.


image

Yazdırılan renkleri Photoshop'un saptamasını sağlama

Başa dön


Belirli bir yazıcı, mürekkep ve kağıt birleşimi için özel renk profiliniz varsa Photoshop'un renkleri yönetmesine izin vermek yazıcının renkleri yönetmesine izin vermekten genellikle daha iyi sonuçlar verir.

1. Dosya > Yazdır'ı seçin.

2. Açılır menüden Renk Yönetimi'ni seçin.

3. Renk İşleme için Renkleri Photoshop Yönetir öğesini seçin.

4. Yazıcı profili için çıktı aygıtınıza ve kağıt türüne en uygun profili seçin. Geçerli yazıcıyla ilişkilendirilmiş herhangi bir profil mevcutsa bunlar, varsayılan profil seçiliyken menünün en üst kısmında bulunur.

Profil çıktı aygıtı ve yazdırma koşulları (kağıt türü gibi) davranışını ne kadar doğru tanımlarsa renk yönetimi sistemi de belgedeki gerçek renklerin sayısal değerlerini o kadar doğru dönüştürür. (Bkz. Profil yükleme.)

5. (İsteğe bağlı) Aşağıdaki seçeneklerden birini ayarlayın.

Görüntü Oluşturma Hedefi Photoshop'un renkleri hedef renk uzayına nasıl dönüştüreceğini belirtir. (Bkz. Görüntü oluşturma hedefleri hakkında.)


Siyah Nokta Telafisi

Çıktı aygıtının tam dinamik aralığının benzetimini yaparak görüntüdeki gölge ayrıntısını korur.


Yazdırma Renklerini Eşleştir Photoshop'un renk yönetmesine izin verdiğinizde etkinleşir. Görüntü renklerini gerçekten yazdırıldıkları gibi görüntülemek için seçin.


Gamut Uyarısı Prova Çıktısı Renkleri seçiliyken etkinleşir. Görüntüdeki, seçili yazıcı profili tarafından belirlenen gamut dışındaki renkleri vurgulamak için seçin. Gamut, bir renk sisteminin görüntüleyebildiği veya yazdırabildiği renk aralığıdır. RGB'de görüntülenebilen bir renk geçerli yazıcı profiliniz için gamut dışı olabilir.


Kağıt Beyazını Göster

Önizlemede beyaz rengi seçili yazıcı profilindeki kağıdın rengi olarak ayarlar. Bu işlem, gazete kağıdı veya renkli

kağıtlar gibi beyaz olmayan kağıt üzerine yazdırmak istediğinizde daha düzgün bir yazdırma önizlemesi sağlar. Mutlak beyaz ve siyah kontrast yaratacağından daha az beyaz olan kağıt, görüntünüzün genel kontrastını düşürecektir. Kirli beyaz kağıt da görüntünün genel renk tonunu değiştirebilir, dolayısıyla bej üzerine basılan sarı daha çok kahverengi görünebilir.

6. Yazdır'ı tıklattıktan sonra otomatik olarak görüntülenen Yazdırma Ayarları iletişim kutusunda yazıcı sürücüsü için renk yönetimi seçeneklerine gidin. Windows'ta, yazıcı sürücüsü seçenekleri sürücüsüne gitmek için Tercihler düğmesini tıklatın. Mac OS'de, yazıcı sürücüsü seçeneklerine erişmek için Yazıcı Ayarları iletişim kutusundaki açılır menüyü kullanın.

7. Yazıcı renk yönetimini kapatın; böylece yazıcı profili ayarları profil ayarlarınızı geçersiz kılmaz.

Her yazıcı sürücüsünde farklı renk yönetimi seçenekleri vardır. Renk yönetiminin nasıl kapatılacağı net değilse yazıcı belgelerinizi inceleyin.

8. Yazdır'ı tıklatın.

Not: Görüntünüzün kağıttaki yazdırılabilir alandan daha büyük olduğunu belirten bir uyarı alırsanız İptal'i tıklatıp Dosya > Yazdır'ın ardından Ortama Sığacak Biçimde Ölçekle kutusunu seçin. Kağıt boyutunuz ve mizanpajında değişiklik yapmak için Yazdırma Ayarları'nı tıklatıp dosyayı bir kez daha yazdırmaya çalışın.


image

Yazdırılan renkleri yazıcının saptamasını sağlama

Yazıcınız ve kağıt türünüz için özel profiliniz yoksa renk dönüştürme işini yazıcı sürücüsüne bırakabilirsiniz.

1. Dosya > Yazdır'ı seçin.

2. Sağ üst köşedeki açılır menüden Renk Yönetimi'ni seçin.


731

Başa dön


image

Ek seçenekleri görüntülemek için Renk Yönetimi'ni seçin.


3. Belge öğesini seçin.

Profil aynı satırda parantez içinde görüntülenir.

4. Renk İşleme için, Renkleri Yazıcı Yönetir öğesini seçin.

5. (İsteğe bağlı) Renkleri hedef renk uzayına dönüştürme için görüntü oluşturma hedefi seçin.

PostScript olmayan yazıcı sürücülerinin çoğu bu seçeneği yok sayıp Algısal görüntü oluşturma hedefini kullanır. (Daha fazla bilgi için bkz. Görüntü oluşturma hedefleri hakkında.)

6. Yazdır'ı tıklattıktan sonra otomatik olarak görüntülenen Yazdırma Ayarları iletişim kutusunda yazıcı sürücüsü için renk yönetimi seçeneklerine gidin. Windows'ta, yazıcı sürücüsü seçeneklerine erişmek için Yazdırma Ayarları'nı tıklatın. Mac OS'de, yazıcı sürücüsü seçeneklerine erişmek için Yazıcı Ayarları iletişim kutusundaki açılır menüyü kullanın.

7. Yazdırma sırasında yazıcı sürücünüzün renk yönetimini işlemesini sağlamak için renk yönetimi ayarlarını belirtin.

Her yazıcı sürücüsünde farklı renk yönetimi seçenekleri vardır. Renk yönetiminin nasıl açılacağı net değilse yazıcı belgelerinizi inceleyin.

8. Yazdır'ı tıklatın.

Not: Görüntünüzün kağıttaki yazdırılabilir alandan daha büyük olduğunu belirten bir uyarı alırsanız ve o alanı aşmak istemiyorsanız, İptal'i tıklatıp Dosya > Yazdır'ı seçin ve Ortama Sığacak Biçimde Ölçekle kutusunu işaretleyin. Kağıt boyutunuz ve mizanpajında değişiklik yapmak için Yazdırma Ayarları'nı tıklatıp dosyayı bir kez daha yazdırmaya çalışın.


image

Basılı prova yazdırma

Başa dön


Basılı prova (prova baskı veya prova çıktısı olarak da bilinir) baskı makinesindeki nihai çıktınızın neye benzeyeceğinin basılı benzetimidir. Basılı prova baskı makinesinden daha ucuz bir çıktı aygıtında üretilir. Bazı inkjet yazıcılarda basılı prova olarak kullanılabilen ucuz baskılar üretmek için gereken çözünürlük vardır.


1. Görünüm > Prova Ayarı'nı seçip benzetimini yapmak istediğiniz çıktı koşullarını belirleyin. Hazır ayar kullanarak veya özel prova ayarı oluşturarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bkz. Yazılımla prova renkleri.


Özel seçeneği belirlenmedikçe, görünüm kullandığınız provaya bağlı olarak otomatik değişir. Özel seçildiği durumda Prova Koşulunu Özelleştir iletişim kutusu görüntülenir. Yazdır iletişim kutusundaki Prova Ayarı Hazır Ayar menüsünde görüntülenecek özel prova ayarlarını kaydetmeniz gerekir. Prova özelleştirmek için aşağıdaki yönergeleri uygulayın.

2. Provayı seçtikten sonra Dosya > Yazdır seçeneğini belirleyin.

3. Açılır menüden Renk Yönetimi'ni seçin.

4. Prova öğesini seçin.

Parantez içinde görüntülenen profilin daha önce seçtiğiniz prova ayarıyla eşleşmesi gerekir.


732

5. Renk İşleme için Renkleri Photoshop Yönetir öğesini seçin.

6. Yazıcı Profili için çıktı aygıtınızın profilini seçin.

7. (İsteğe bağlı) Aşağıdaki seçeneklerden birini ayarlayın.

Prova Ayarı

Bu seçenek Yazdır alanından Prova'yı seçtiyseniz kullanılabilir. Açılan menüden sabit diskinizdeki özelleştirilmiş provalardan

istediğinizi seçin.


Kağıt Rengine Benzet Benzetilen aygıt kağıdında renklerin nasıl görüneceğini benzetir. Bu seçeneğin kullanılması en doğru provayı oluştursa da tüm profiller için kullanılamaz.


Siyah Mürekkebe Benzet Benzetilen aygıt için koyu renklerin parlaklığını benzetir. Bu seçeneğin kullanılması koyu renklerin en doğru provalarını oluştursa da tüm profiller için kullanılamaz.

8. Yazdır'ı tıklattıktan sonra otomatik olarak görüntülenen Yazdırma Ayarları iletişim kutusunda yazıcı sürücüsü için renk yönetimi seçeneklerine gidin. Windows'ta, yazıcı sürücüsü seçenekleri sürücüsüne gitmek için Tercihler düğmesini tıklatın. Mac OS'de, yazıcı sürücüsü seçeneklerine erişmek için Yazıcı Ayarları iletişim kutusundaki açılır menüyü kullanın.

9. Yazıcı renk yönetimini kapatın; böylece yazıcı profili ayarları profil ayarlarınızı geçersiz kılmaz.

Her yazıcı sürücüsünde farklı renk yönetimi seçenekleri vardır. Renk yönetiminin nasıl kapatılacağı net değilse yazıcı belgelerinizi inceleyin.

10. Yazdır'ı tıklatın.

Not: Görüntünüzün kağıttaki yazdırılabilir alandan daha büyük olduğunu belirten bir uyarı alırsanız İptal'i tıklatıp Dosya > Yazdır'ın ardından Ortama Sığacak Biçimde Ölçekle kutusunu seçin. Kağıt boyutunuz ve mizanpajında değişiklik yapmak için Yazdırma Ayarları'nı tıklatıp dosyayı bir kez daha yazdırmaya çalışın.


image


image Twitter™ and Facebook posts are not covered under the terms of Creative Commons. Yasal Uyarılar | Çevrimiçi Gizlilik İlkeleri


733