< Önceki | İçerik | Sonraki >

Kontak Sayfaları ve PDF Sunumları


image


Photoshop CS6 ve Photoshop CC'deki Kontak Sayfası II ve PDF Sunumu eklentileri, modern sistemlerde en iyi performansı sağlamak için 64 bit uyumludur.

image Bu makalede yer alan bazı prosedürler Adobe Bridge'e uygulanabilir. Adobe Bridge varsayılan olarak Photoshop CC ile birlikte yüklenmez.

Adobe Creative Cloud uygulamasında oturum açıp ve Uygulamalar bölümüne giderek Bridge CC'yi indirebilirsiniz.


image

Kontak sayfası oluşturma

Başa dön


1. Aşağıdakilerden birini yapın:

image

(Photoshop) Dosya > Otomatikleştir > Kontak Sayfası II seçeneğini belirleyin.

image

(Bridge) Görüntü klasörü ya da belirli görüntü dosyaları seçin. Bridge menüsünden Araçlar > Photoshop > Kontak Sayfası II seçeneğini belirleyin. Belirli görüntüleri seçmediğiniz sürece, kontak sayfası Adobe Bridge'de o an görüntülenen tüm görüntüleri içerir. Kontak Sayfası II iletişim kutusu açıldıktan sonra farklı bir görüntü seçebilirsiniz.

2. Kontak Sayfası II iletişim kutusunda, Kullan menüsünden bir seçenek belirleyerek eklenecek görüntüleri belirtin.

Not: Bridge'in seçilmesi durumunda, Kontak Sayfası II komutunu seçmeden önce görüntüleri belirlemezseniz o anda Bridge'de bulunan tüm görüntüler kullanılır. Alt klasörlerdeki görüntüler dahil edilmez.

3. Belge alanında kontak sayfasının boyutlarını ve renk verilerini belirleyin. Tüm görüntülerin ve metnin tek bir katmanda bulunduğu bir kontak sayfası oluşturmak için Tüm Katmanları Düzleştir'i seçin. Her görüntünün ayrı bir katmanda ve her resim yazısının ayrı bir metin katmanında bulunduğu bir kontak sayfası oluşturmak için Tüm Katmanları Düzleştir'in işaretini kaldırın.

4. Küçük Resimler alanında küçük resim önizlemelerine ilişkin mizanpaj seçeneklerini belirleyin.

image

Yerleştir seçeneği için, minik resimleri ilkinden itibaren yana doğru (soldan sağa, sonra yukarıdan aşağıya) ya da ilkinden itibaren aşağıya doğru (yukardan aşağıya, sonra soldan sağa) düzenlemeyi seçin.

image

Kontak sayfası başına bulunmasını istediğiniz sütun ve satır sayısını girin.

image

Photoshop'un minik resimleri kontak sayfasında otomatik olarak aralıklandırmasına izin vermek için Otomatik Aralık Kullan'ı seçin. Otomatik Aralık Kullan'ın işaretini kaldırırsanız minik resimlerin çevresindeki dikey ve yatay aralığı belirleyebilirsiniz.

image

Görüntüleri yönlendirmelerini dikkate almadan döndürerek kontak sayfasına en uygun şekilde sığmalarını sağlamak için En İyi Sığacak Biçimde Döndür'ü seçin.

5. Minik resimleri kaynak görüntü dosya adlarını kullanarak etiketlemek için Dosya Adını Resim Yazısı Olarak Kullan'ı seçin. Resim yazısı fontunu ve font boyutunu belirlemek için menüyü kullanın.

6. Tamam'ı tıklatın.


image

PDF sunumu oluşturma

Başa dön


PDF Sunumu komutu, çok sayfalı bir belge veya slayt gösterisi sunumu oluşturmak için çeşitli görüntüler kullanmanıza olanak tanır.

1. Dosya > Otomatikleştir > PDF Sunumu seçeneğini belirleyin.

2. PDF sunumuna dosya eklemek için PDF Sunumu iletişim kutusunda, Gözat'ı tıklatıp dosyalara gidin. Photoshop'ta zaten açık olan dosyaları eklemek için Açık Dosyaları Ekle seçeneğini belirleyin.


Not: Sunum içinde yeniden sıralamak için dosyaları yukarı veya aşağı doğru sürükleyin. Bir dosyanın birden fazla kez görünmesini istiyorsanız dosyayı seçip Çoğalt'ı tıklatın.

3. Çıktı ve Sunum seçeneklerini belirleyin. Ardından, Kaydet'i tıklatın.

Not: PDF sunumları, Photoshop PDF dosyaları olarak değil genel PDF dosyaları olarak kaydedilir ve bunları Photoshop'ta yeniden açtığınızda rasterleştirilirler.


image


image Twitter™ and Facebook posts are not covered under the terms of Creative Commons. Yasal Uyarılar | Çevrimiçi Gizlilik İlkeleri


710