< Önceki | İçerik | Sonraki >

Camera Raw'da mercek deformasyonlarını düzeltme


image

Mercek düzeltmeleri hakkında

Görüntü perspektifini ve mercek hatalarını otomatik olarak düzeltme Bir uzmandan:

Görüntü perspektifini ve mercek hatalarını el ile düzeltme Camera Raw 7.1'de Kromatik Sapma'yı düzeltme


image

Mercek düzeltmeleri hakkında

Başa dön


Fotoğraf makinesi mercekleri belirli odak uzunluklarında, f duraklarında ve odak mesafelerinde bazı hatalar verebilir. Gözle görülür bu deformasyonları ve sapmaları Camera Raw iletişim kutusundaki Mercek Düzeltmeleri sekmesini kullanarak düzeltebilirsiniz.

Vinyet oluşturma, görüntünün kenarlarının ve özellikle köşelerinin merkezden daha koyu görünmesine neden olur. Vinyet oluşturmayı telafi etmek için, Mercek Düzeltmeleri sekmesinin Mercek Vinyeti Oluşturma kısmındaki denetimleri kullanın.

Fıçı deformasyonu düz çizgilerin dışarı doğru eğik görünmesine yol açar.

Yastık deformasyonu düz çizgilerin içeri doğru kıvrık görünmesine yol açar.

Kromatik sapma, merceğin aynı noktadaki farklı renklere odaklanamamasından kaynaklanan yaygın bir kusurdur. Kromatik sapmanın bir türünde her ışık rengindeki bir görüntü odakta olsa da her görüntünün boyutu biraz farklıdır. Başka türden bir kromatik yapı; su yüzeyinden veya cilalı metalden ışık yansıdığında olduğu gibi aynasal açıktonların kenarlarını etkiler. Bu durum çoğunlukla her aynasal açıktonun çevresinde mor bir bordüre neden olur.


image

Orijinal görüntü (üst) ve kromatik sapma düzeltildikten sonra (alt)


image

Görüntü perspektifini ve mercek hatalarını otomatik olarak düzeltme

Başa dön


Camera Raw iletişim kutusunun Mercek Düzeltmeleri sekmesinde bulunan yuvalanmış Profil sekmesi seçenekleri, yaygın kullanılan fotoğraf makinesi merceklerindeki deformasyonları düzeltir. Profiller, fotoğrafı çeken fotoğraf makinesini ve merceği tanımlayan Exif meta verilerine dayanır ve buna göre telafi ederler.


image

Bir uzmandan:

Başa dönimage

Russell Brown, Camera Raw 6'da (05:55) mercek düzeltme ve parazit azaltma işlemlerinin nasıl yapıldığını gösteriyor... Daha Fazla Bilgi

http://av.adobe.com/russellbrown/ACRWhatsNew_...


image

image Oluşturan: Russell Brown Uzmanlığınızı

Adobe Community Help'te paylaşın


438

1. Mercek Düzeltmeleri sekmesinin yuvalanmış Profil sekmesinde Mercek Profili Düzeltmelerini Etkinleştir'i seçin.

2. Camera Raw otomatik olarak uygun bir profil bulmazsa bir Marka, Model ve Profil seçin.

Not: Bazı fotoğraf makinelerinde yalnızca bir mercek vardır ve bazı merceklerde yalnızca bir profil vardır. Kullanılabilecek mercekler düzelttiğiniz dosyanın raw biçimli olup olmamasına bağlıdır. Desteklenen merceklerin listesi için şu destek makalesine bakın: Mercek profili desteği | Lightroom 3, Photoshop CS5, Camera Raw 6. Özel profil oluşturmak için Adobe Lens Profile Creator uygulamasını (Adobe Mercek Profili Oluşturucusu) kullanın.

3. İsterseniz, Miktar kaydırıcılarını kullanarak profil tarafından uygulanan düzeltmeyi özelleştirebilirsiniz:

Deformasyon Varsayılan değer olan 100, deformasyon düzeltmesinin %100'ünü profile uygular. 100'ün üzerindeki değerler deformasyona daha fazla düzeltme uygular; 100'ün altındaki değerler deformasyona daha az düzeltme uygular.


Kromatik Sapma Varsayılan değer olan 100, kromatik sapma düzeltmesinin %100'ünü profile uygular. 100'ün üzerindeki değerler renk koyu çizgisine daha fazla düzeltme uygular; 100'ün altındaki değerler renk koyu çizgisine daha az düzeltme uygular.


Vinyet Oluşturma

Varsayılan değer 100, profildeki vinyet oluşturma düzeltmesinin %100'üne uygulanır. 100'ün üzerindeki değerler vinyet

oluşturmaya daha fazla düzeltme uygular; 100'ün altındaki değerler vinyet oluşturmaya daha az düzeltme uygular.

4. (İsteğe Bağlı) Değişikliklerinizi varsayılan profile uygulamak için Ayarlar > Yeni Mercek Profili Sonuçlarını Kaydet'i tıklatın.


image

Görüntü perspektifini ve mercek hatalarını el ile düzeltme

Başa dön


Dönüştürme ve vinyet düzeltmeleri, orijinal ve kırpılmış fotoğraflara uygulanabilir. Mercek vinyetleri, koyu köşeleri aydınlatmak için pozlama değerlerini ayarlar.


1. Camera Raw iletişim kutusundaki Mercek Düzeltmeleri sekmesinin yuvalanmış El İle sekmesini tıklatın.

2. Dönüştür'ün altında aşağıdakilerden birini yapın:

Deformasyon Fıçı deformasyonunu düzeltmek ve kıvrılarak merkezden uzaklaşmış çizgileri düzleştirmek için sağa doğru sürükleyin. Yastık deformasyonunu düzeltmek ve kıvrılarak merkeze yaklaşmış çizgileri düzleştirmek için sola doğru sürükleyin.


Dikey Yatay

Fotoğraf makinesinin yukarı ve aşağı eğilmesinden kaynaklanan perspektifi düzeltir. Dikey çizgilerin paralel görünmesini sağlar. Fotoğraf makinesinin sola ve sağa açılandırılmasından kaynaklanan perspektifi düzeltir. Yatay çizgileri paralel yapar.

Döndür Fotoğraf makinesinin eğilmesini düzeltir.


Ölçek

Görüntüyü yukarı ve aşağı ölçekler. Perspektif düzeltmelerinden ve deformasyonlardan kaynaklanan boş alanların kaldırılmasına

yardımcı olur. Kırpma sınırının ötesine geçen görüntü alanlarını görüntüler.

3. Kromatik Sapma'nın altında aşağıdaki ayarlardan birini yapın:

Kırmızı/Siyan Bordürü Düzelt Kırmızı kanalın yeşil kanala göre boyutunu ayarlar.


Mavi/Sarı Bordürü Düzelt Mavi kanalın yeşil kanala göre boyutunu ayarlar.

image Çok açık veya beyaz bir arka plan üzerinde çok koyu veya siyah bir ayrıntı içeren bir alana yakınlaştırma yapın. Renk koyu çizgisini arayın. Renk bordürünü daha net bir şekilde görmek için, diğer renk sürgüsü tarafından düzeltilen tüm renk bordürlerini gizlemek üzere hareket ettirirken Alt (Windows) veya Option (Mac OS) tuşuna basın.


Bordür Kaldır Tüm kenarlardaki renkli koyu çizgiyi düzeltmek için renk değerlerindeki keskin değişiklikleri de katarak Tüm Kenarlar'ı seçin. Tüm Kenarlar'ın seçilmesi, ince gri kenarlara veya istenmeyen başka etkilere neden olursa koyu çizgilerin oluştuğu yerde yalnızca tonu açılan renkli kalın çizgiyi düzeltmek için Kenarları Vurgula'yı seçebilirsiniz. Bordür kaldırmayı kapatmak için Kapalı'yı seçin.

4. Mercek Vinyet Oluşturma altında aşağıdaki ayarları yapın:

Miktar

Fotoğraf kenarlarının rengini açmak için Miktar sürgüsünü sağa (pozitif değerler) hareket ettirin. Fotoğraf kenarlarını karartmak için

sürgüyü sola (negatif değerler) hareket ettirin.


Orta nokta

Miktar ayarını, köşelerden uzak daha geniş bir alanda uygulamak için Orta Nokta sürgüsünü sola (daha düşük değer)

sürükleyin. Ayarı, köşelere yakın bir alanla sınırlandırmak için sürgüyü sola (daha yüksek değer) sürükleyin.


image

Camera Raw 7.1'de Kromatik Sapma'yı düzeltme

Başa dön


Camera Raw 7.1 mavi-sarı ve kırmızı-yeşil bordürleri (lateral kromatik sapma) otomatik olarak düzeltmek için bir onay kutusu sağlar. Sürgü kontrolleri mor/macenta ve yeşil sapmayı (eksenel kromatik sapma) düzeltir. Eksenel kromatik sapma genellikle geniş diyafram açıklığı ile oluşturulmuş görüntülerde bulunur.


439

Kırmızı-yeşil ve mavi-sarı renk kaymalarını kaldırma

image

Mercek Düzeltmesi panelinin Renk sekmesinde Kromatik Sapmayı Kaldır onay kutusunu işaretleyin.


Global mor/macenta ve yeşil bordürleri kaldırma

Mercek Düzeltmesi panelinin Renk sekmesinde mor ve yeşil Miktar sürgülerini ayarlayın. Miktar ne kadar artarsa renkteki bordürler de o kadar azaltılır. Görüntünüzdeki mor ve yeşil nesneleri etkileyen bir ayarlama yapmamaya dikkat edin.

Mor Ton ve Yeşil Ton sürgülerini kullanarak etkilenen mor veya yeşil ton aralığını ayarlayabilirsiniz. Etkilenen renk aralığını genişletmek veya azaltmak için iki uç nokta kontrolünden birini sürükleyin. Ton aralığını hareket ettirmek için uç nokta kontrolleri arasında sürükleyin. Uç noktaları arasındaki minimum boşluk on birimdir. Yeşil sürgülerin varsayılan aralıkları yapraklarda olduğu gibi yeşil/sarı görüntü renklerini korumak için dardır.

Not: Yerel ayarlama fırçasını kullanarak mor ve yeşil nesnelerin kenarlarını koruyabilirsiniz.


Ayarlamayı görselleştirmeye yardımcı olması için sürgülerin herhangi birini sürüklerken Alt/Option tuşuna basın. Rengi kaldırmak için sürükledikçe bordür rengi nötr hale gelir.


Yerel renk bordürlerini kaldırma

Yerel fırça ve degrade ayarlamaları tüm renklerdeki bordürleri kaldırır. Yerel bordür kaldırma yalnızca İşlem Sürümü 2012 için kullanılabilirdir.

image

Fırçayı veya degrade araçlarını seçin ve görüntüde sürükleyin.

image

Bordür Kaldır sürgüsünü ayarlayın. Artı bir değer renk bordürünü kaldırır. Eksi değerler global olarak uyguladığınız bordür kaldırma işleminden görüntü alanlarını korur. Eksi 100 tüm alanı bordür kaldırmadan korur. Örneğin, güçlü bir global mor bordür kaldırma işlemi uygulamak, görüntünüzdeki mor nesnelerin kenarlarını değiştirebilir veya bunlardaki doygunluğu azaltabilir. Bu alanların üzerinde Bordür Kaldır -100 ile boyama yapmak, bu alanları korur ve orijinal renklerinde kalmalarını sağlar.

image En iyi sonuçlar için herhangi bir mercek düzeltme dönüştürmesi işlemini, yerel renk bordürü kaldırma ayarlaması yapmadan önce gerçekleştirin.


image


image Creative Commons şartları, Twitter™ ve Facebook sitelerinde paylaşılanları kapsamaz. Yasal Bildirimler | Çevrimiçi Gizlilik İlkesi


440