< Önceki | İçerik | Sonraki >

Görüntü rengini ve tonunu ayarlama


image

Görüntü rengini ve tonunu ayarlamaya genel bakış Ayarlama katmanları ile görüntü rengini ve tonunu ayarlama Camera Raw'da görüntü rengini ve tonunu ayarlama


image

Görüntü rengini ve tonunu ayarlamaya genel bakış

Başa dön


Görüntü tonunu ve rengini ayarlamanın iki yolu, ayarlama katmanlarını kullanmak veya Adobe Camera Raw'da düzenlemektir. Her ikisi de orijinal görüntü bilgilerini kalıcı olarak değiştirmeden veya görüntü bilgilerine zarar vermeden geniş bir denetim ve esneklik aralığı sunar. Orijinal görüntülerinizin bütünlüğü korunur. Bu yıkıcı olmayan düzenleme, size daha fazla değişiklik yapma, farklı bir düzenleme yaklaşımıyla baştan başlama veya düzenlemeleri kaydettikten sonra bile ayarları geri alma esnekliği sağlar.

Ayarlama katmanları ile düzenlemeleri görüntü dosyasında ayrı bir katmana uygularsınız. Böylece orijinal görüntü (arka plan katmanı) bozulmadan kalır. Ayarlama katmanı araçlarına erişmenin en kolay yolu Ayarlamalar panelindeki bir simgeyi tıklatmaktır. Daha karmaşık görüntü düzenleme için birden fazla ayarlama katmanı ekleyebilirsiniz. Ayrıca ayarlamayı görüntünün belirli bir bölümüne uygulamak için maske de kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Katmanları maskeleme.

Adobe Camera Raw, renk ve ton ayarlamaları yapmaya yönelik bir Photoshop eklentisidir. Düzenleme penceresinde büyük bir önizleme görüntüsü vardır ve ayarlama araçları normal şekilde kullandığınız sırayla yerleştirilir. Adına rağmen Adobe Camera Raw, camera raw dosyalarına ek olarak JPEG ve TIFF dosyalarını da düzenleyebilir. Aynı ayarı birden çok görüntüye uygulamak istiyorsanız, ayarları bir hazır ayar olarak kaydedebilir ve gerektiğinde uygulayabilirsiniz.

Not: Belirli bir ayarlama, ayarlama katmanı olarak veya Camera Raw içinde bulunduğu sürece Görüntü > Ayarlamalar menüsündeki komutları kullanmamanız önerilir. Görüntü menüsünün altındaki ayarlamalar görüntünüzdeki piksel bilgilerini kalıcı olarak değiştirir ya da siler.


image

Ayarlama katmanları ile görüntü rengini ve tonunu ayarlama


1. Ayarlamalar panelinde, yapmak istediğiniz ayar için araç simgesini tıklatın:

Başa dön

image

Ton ve renk için Düzeyler veya Eğriler seçeneğini tıklatın.

image

Rengi ayarlama için Renk Dengesi veya Ton/Doygunluk seçeneğini tıklatın.

image

Renkli bir görüntüyü siyah beyaza dönüştürmek için Siyah Beyaz seçeneğini tıklatın.


2. Özellikler panelinde ayarlama katmanı araç ayarlarını yapın.


Ayarlama katmanları hakkında daha fazla bilgi için

image

Ayarlama ve dolgu katmanları


image

Camera Raw'da görüntü rengini ve tonunu ayarlama


1. Dosya > Aç'ı seçin.

Başa dön


2. Aç penceresinde, bir veya daha fazla camera raw dosyası, TIFF veya JPEG seçin ve ardından Format menüsünden Camera Raw'u seçin.


3. Aç'ı tıklatın.


4. Ayarları yapmak için Adobe Camera Raw'daki denetimleri kullanın. Görüntünün belirli alanlarına düzenleme uygulamak için Ayarlama fırçasını kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için bkz. Camera Raw'da renk ve ton ayarlamaları gerçekleştirme.

Not: Tercihleri JPEG ve TIFF dosyalarını her zaman Camera Raw'da açacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

İpucu: Why You Should Set Photoshop to Open Your JPGs in Adobe Camera RAW (Photoshop'u Neden JPG Görüntülerinizi Adobe Camera RAW'da Açılacak Şekilde Ayarlamalısınız?) - Terry White'ın sağladığı video eğitimi (8:07)


Camera Raw'da JPEG ve TIFF dosyalarının düzenlenmesini etkinleştirme


1. (Windows) Düzen > Tercihler > Camera Raw veya (Mac OS) Photoshop > Tercihler > Camera Raw seçeneklerini belirleyin.


2. Camera Raw Tercihleri iletişim kutusunun JPEG ve TIFF İşleme bölümünde aşağıdakilerden herhangi birini yapın:


375

image

image

JPEG menüsünde Tüm Desteklenen JPEG'leri Otomatik Olarak Aç seçeneğini belirleyin. TIFF menüsünde Tüm Desteklenen TIFF'leri Otomatik Olarak Aç seçeneğini belirleyin.

Adobe Camera Raw hakkında daha fazla bilgi için

image

Adobe Camera Raw konuları

image

Photoshop Eğitimi: Camera Raw'da JPEG Açma, Hazırlayan: Brodie Butler

image

Photoshop CS6'da Adobe Camera Raw 7.0'ın Şaşırtıcı Özellikleri, Hazırlayan: Russell Preston Brown

image Yukarıda açıklanan iki iş akışına ek olarak, katmanları geri alınabilir şekilde düzenlemek için Akıllı Nesneler'i de kullanabilirsiniz. No Stupid Questions serisinin yazarı olan uzman Colin Smith'in hazırladığı Akıllı Nesneler'i kullanmaya giriş videosunu izleyin.


image


image Twitter™ and Facebook posts are not covered under the terms of Creative Commons. Yasal Uyarılar | Çevrimiçi Gizlilik İlkeleri376