< Önceki | İçerik | Sonraki >

Görüntülere özel renk efektleri uygulama


image

Renklerin doygunluğunu azaltma Renkleri ters çevirme

İki değerli siyah beyaz görüntü oluşturma Görüntüyü posterleştirme

Görüntüye degrade eşlemi uygulama


image

Renklerin doygunluğunu azaltma

Başa dön


Doygunluğu Azalt komutu renkli bir görüntüyü gri tonlama değerlerine dönüştürür ancak görüntüyü aynı renk modunda bırakır. Örneğin, bir RGB görüntüde her piksele eşit kırmızı, yeşil ve mavi değerleri atar. Her pikselin açıklık değeri değişmez.

Doygunluğu Azalt komutunun, arka plan katmanındaki orijinal görüntü bilgilerini kalıcı olarak değiştirdiğini unutmayın. Bu komut, Ton/Doygunluk ayarlamasında Doygunluğu -100'e ayarlamakla aynı etkiyi yapar. Zarar vermeyecek şekilde düzenleme için bir Ton/Doygunluk ayarı katmanı kullanın.

Not: Çok katmanlı bir görüntüyle çalışıyorsanız, Doygunluğu Azalt komutu yalnızca seçili katmanı dönüştürür.

image Görüntü > Ayarlamalar > Doygunluğu Azalt'ı seçin.


image

Renkleri ters çevirme

Başa dön


Ters Çevir ayarlaması görüntüdeki renkleri ters çevirir. Ters Çevir ayarlamasını, görüntünün seçili alanına keskinleştirme ve başka ayarlamalar uygulamak üzere bir kenar maskesi yapma işleminin bir parçası olarak kullanabilirsiniz.

Not: Renkli baskı filminin tabanında bir turuncu maske bulunduğundan, Ters Çevir ayarlaması taranan renkli negatiflerden düzgün pozitif görüntüler yapamayabilir. Film tararken renkli negatifler için doğru ayarları kullandığınızdan emin olun.

Görüntüyü ters çevirdiğinizde, kanallardaki her pikselin parlaklık değeri 256 adımlı renk değerleri ölçeğindeki ters değerine dönüştürülür. Örneğin, pozitif bir görüntüde 255 değerine sahip bir piksel 0'a ve 5 değerine sahip bir piksel de 250'ye dönüştürülür.

Aşağıdakilerden birini yapın:

image

image

Ayarlar panelinde Ters Çevir simgesini image (CS5) veya (CS6) öğesini tıklatın.

image

Katman > Yeni Ayarlama Katmanı > Ters Çevir'i seçin. Yeni Katman iletişim kutusunda Tamam'ı tıklatın.

Not: Aynı zamanda Görüntü > Ayarlamalar > Ters Çevir'i de seçebilirsiniz. Ancak bu yöntemin görüntü katmanına doğrudan ayarlamalar yaptığını ve görüntü bilgilerini attığını aklınızda bulundurun.


image

İki değerli siyah beyaz görüntü oluşturma

Başa dön


Eşik ayarlaması gri tonlamalı veya renkli görüntüleri yüksek kontrastlı siyah beyaz görüntülere dönüştürür. Eşik olarak herhangi bir düzey belirleyebilirsiniz. Eşikten daha açık renk olan tüm pikseller beyaza, daha koyu renk olan tüm pikseller de siyaha dönüştürülür.

1. Aşağıdakilerden birini yapın:

image

Ayarlamalar panelinde Eşik simgesini image tıklatın.

image

Katman > Yeni Ayarlama Katmanı > Eşik seçeneğini belirleyin. Yeni Katman iletişim kutusunda Tamam'ı tıklatın.

Ayarlar paneli (CS5) veya Özellikler paneli (CS6), geçerli seçimdeki piksellerin ışıklılık düzeylerinin histogramını görüntüler.

Not: Aynı zamanda Görüntü > Ayarlamalar > Eşik seçeneğini de belirleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemin görüntü katmanına doğrudan ayarlamalar yaptığını ve görüntü bilgilerini attığını aklınızda bulundurun.

2. Ayarlar panelinde (CS5) veya Özellikler panelinde (CS6), istediğiniz eşik düzeyi görüntüleninceye kadar histogramın altındaki sürgüyü sürükleyin. Siz sürükledikçe, görüntü yeni eşik ayarını yansıtacak şekilde değişir.


image

Görüntüyü posterleştirme

Başa dön


Posterleştir ayarlaması, görüntüdeki her kanal için ton düzeylerinin (veya parlaklık değerlerinin) sayısını belirtmenize olanak tanır ve ardından pikselleri en yakın düzeye eşler. Örneğin, bir RGB görüntüde iki ton düzeyinin seçilmesi altı renk verir: kırmızı için iki, yeşil için iki ve mavi için iki.

Bu ayarlama, fotoğrafta geniş, düz alanlar gibi özel efektler oluşturmak için kullanılabilir. Gri tonlamalı bir görüntüde gri düzeylerinin sayısını azalttığınızda, bu komutunu etkileri net bir şekilde görünür; öte yandan renkli görüntülerde de ilginç etkiler yaratabilir.


image


363

image Görüntünüzde belirli sayıda renk varsa, görüntüyü gri tonlamaya dönüştürün ve istediğiniz düzey sayısını belirtin. Sonra görüntüyü yeniden önceki renk moduna dönüştürün ve çeşitli gri tonlarını istediğiniz renklerle değiştirin.

1. Aşağıdakilerden birini yapın:

image

image

Ayarlamalar panelinde Posterleştir simgesini image tıklatın. Katman > Yeni Ayarlama Katmanı > Posterleştir'i seçin.

Not: Aynı zamanda Görüntü > Ayarlamalar > Posterleştir'i de seçebilirsiniz. Ancak bu yöntemin görüntü katmanına doğrudan ayarlamalar yaptığını ve görüntü bilgilerini attığını aklınızda bulundurun.

2. Ayarlar panelinde (CS5) veya Özellikler panelinde (CS6), Düzeyler sürgüsünü hareket ettirin veya istediğiniz ton düzeyi sayısını girin.


image

Görüntüye degrade eşlemi uygulama

Başa dön


Degrade Eşleme ayarlaması, bir görüntünün eşdeğer gri tonlamalı aralığını belirtilen degrade dolgusunun renkleriyle eşleştirir. Örneğin, iki renkli bir degrade dolgu belirtirseniz, görüntüdeki gölgeler degrade dolgunun bir uç nokta rengiyle, açıktonlar diğer uç nokta rengiyle eşlenir ve orta tonlar da aradaki geçişlere eşlenir.

1. Aşağıdakilerden birini yapın:

image

Ayarlamalar panelinde Degrade Eşleme simgesini image tıklatın.

image

Katman > Yeni Ayarlama Katmanı > Degrade Eşleme'yi seçin. Yeni Katman iletişim kutusunda Tamam'ı tıklatın.

Not: Aynı zamanda Görüntü > Ayarlamalar > Degrade Eşleme'yi de seçebilirsiniz. Ancak bu yöntemin ayarlamayı doğrudan görüntü katmanına yaptığını ve görüntü bilgilerini attığını aklınızda bulundurun.

2. Ayarlar panelinde (CS5) veya Özellikler panelinde (CS6), kullanmak istediğiniz degrade dolgusunu belirtin:

image

Degrade dolguları listesinden seçmek için degrade dolgusunun sağındaki üçgeni tıklatın. İstediğiniz degrade dolgusunu tıklatarak seçin ve ardından listeyi kapatmak için Ayarlar panelinin (CS5) veya Özellikler panelinin (CS6) boş bir alanını tıklatın. Degrade dolgu listesini özelleştirme hakkında bilgi için bkz. Hazır Ayar Yöneticisiyle Çalışma.

image

O anda görüntülenen degrade dolgusunu düzenlemek için degrade dolgusunu tıklatın ve ardından varolan degrade dolgusunu değiştirin ya da Degrade Düzenleyicisi'nde bir degrade dolgusu oluşturun. (Bkz. Düzgün degrade oluşturma.)

Varsayılan olarak, görüntüdeki gölgeler, orta tonlar ve açıktonlar sırasıyla degrade dolgunun başlangıç rengine (soldaki renk), orta noktasına ve bitiş rengine (sağdaki renk) eşlenir.

3. Degrade seçeneklerden birini veya her ikisini de belirleyebileceğiniz ya da hiçbir seçim de yapmayabilirsiniz:

Renk Taklidi Degrade dolgunun görünümünü düzgünleştirmek için rasgele parazit ekler ve şerit efektlerini azaltır.

Ters Degrade eşlemini ters çevirerek degrade dolgunun yönünü değiştirir.

Daha fazla Yardım konusu Tonu ve doygunluğu ayarlama


image


image


Yasal Bildirimler | Çevrimiçi Gizlilik İlkesi


364