< Önceki | İçerik | Sonraki >

Geri dönüşlü düzenleme


image

Tahribatsız düzenleme teknikleri


image

Tahribatsız düzenleme teknikleri

Başa dön


Geri dönüşlü düzenleme orijinal görüntü verilerinin üzerine yazmadan görüntü de değişiklik yapmanızı sağlar; böylece geri döndürmek istediğinizde kullanılabilir halde kalır. Geri dönüşlü düzenleme görüntüden veri kaldırmadığı için düzenleme yaptığınızda görüntü kalitesinde azalma olmaz.

Photoshop'ta geri dönüşlü düzenlemeyi farklı yöntemlerle gerçekleştirebilirsiniz:

Ayarlama katmanlarıyla çalışarak Ayar katmanları piksel değerlerini kalıcı olarak değiştirmeden görüntüde renk ve ton ayarlamaları yapar.

Akıllı Nesnelerle dönüştürerek Akıllı Nesneler geri dönüşlü ölçeklendirme, döndürme ve çarpıtmayı etkinleştirir.

Akıllı Filtrelerle filtre uygulama Akıllı Nesneler'e uygulanan filtreler Akıllı Filtrelere dönüşüp geri dönüşlü filtre etkisine izin verir.

Çeşitlemeleri, gölgeleri ve vurguları Akıllı Nesneler ile ayarlama Gölge/Vurgu ve Çeşitlemeler komutları Akıllı Nesnelere Akıllı Filtreler olarak uygulanabilir.

Ayrı katmanda rötuşlama Klonlama Damgası, Düzeltme Fırçası ve Nokta Düzeltme Fırçası araçları ayrı bir katmanda geri dönüşlü rötuş yapmanızı sağlar. Seçenekler çubuğundan Tüm Katmanları Örnekle'nin seçili olduğundan emin olun (ayarlama katmanlarının ayrı katmanı iki kez etkilememesini sağlamak için Ayarlama Katmanlarını Yoksay'ı seçin). Gerekiyorsa gereksiz rötuşlamayı atın.

Camera Raw'da düzenleme Ham, JPEG veya TIFF görüntüleri toplu işlerindeki ayarlamalar orijinal görüntü verilerini korur. Camera Raw ayarlama ayarlarını orijinal görüntü dosyalarından ayrı olarak görüntü başına esasında saklar.

Camera Raw dosyalarını Akıllı Nesneler olarak açma Camera Raw dosyalarını Photoshop'ta düzenlemeden önce ilgili ayarlarını Camera Raw ile yapılandırmanız gerekir. Camera Raw dosyasını Photoshop'ta düzenledikten sonra değişiklikleri kaybetmeden Camera Raw ayarlarını yeniden yapılandıramazsınız. Camera Raw dosyalarının Photoshop'ta Akıllı Nesneler olarak açılması istediğiniz zamana, hatta dosyayı düzenledikten sonra bile Camera Raw ayarlarını yeniden yapılandırmanızı sağlar.

Geri dönüşlü şekilde kırpma Kırpma Aracı'yla kırpma dikdörtgeni oluşturduktan sonra katmanda kırpılan alanı korumak için seçenekler çubuğundan Gizle'yi seçin. Kırpılmış alanı Görüntü > Tümünü Göster'i seçerek veya Kırpma aracını görüntü kenarı dışına sürükleyerek her istediğinizde geri yükleyebilirsiniz. Yalnızca arka plan katmanı içeren görüntüler için Gizle seçeneği kullanılamaz.

Maskeleme Katman ve vektörel maskeler gizlenen pikselleri kaybetmeden maskeleri yeniden düzenleyebildiğiniz için geri dönüşlüdür. Filtre maskeleri Akıllı Filtreler ve Akıllı Nesne katmanlarına ait efektleri maskelemenizi sağlar.

Daha fazla Yardım konusu image Camera Raw hakkında

Görüntü rengini ve tonunu ayarlama


image


image


Yasal Bildirimler | Çevrimiçi Gizlilik İlkesi


241