< Önceki | İçerik | Sonraki >

Görüntüleri gösterme


image

Ekran modunu değiştirme

Görüntünün başka bir alanını gösterme Görünümü Döndürme aracını kullanma

Dokunmatik yüzey hareketlerini devre dışı bırakma (Mac OS) Gezgin panelini kullanma

Yakınlaştırma veya uzaklaştırma


image

Ekran modunu değiştirme

Başa dön


Görüntüleri ekranınızın tamamında görmek için ekran modu seçeneklerini kullanabilirsiniz. Menü çubuğunu, başlık çubuğunu ve kaydırma çubuklarını gösterebilir veya gizleyebilirsiniz.

image Ekran modları arasında hızlı bir şekilde dolaşmak için F tuşuna basın.

image Aşağıdakilerden birini yapın:

image

Varsayılan modu görüntülemek için (menü çubuğu üstte, kaydırma çubukları kenarda) Görünüm > Ekran Modu > Standart Ekran Modu'nu seçin. Ya da Uygulama çubuğundaki Ekran Modu düğmesini image tıklatın ve açılan menüden Standart Ekran Modu'nu seçin.

image

Başlık çubuğu ve kaydırma çubuğu olmayan, menü çubuklu ve %50 gri arka planlı tam ekran pencere için Görünüm > Ekran Modu > Tam Ekran Modu ve Menü Çubuğu'nu seçin. Ya da Uygulama çubuğundaki Ekran Modu düğmesini tıklatın ve açılan menüden Tam Ekran Modu ve Menü Çubuğu'nu seçin.

image

Yalnızca siyah arka planı olan tam ekran pencere (başlık çubuğu, menü çubuğu veya kaydırma çubuğu olmayan) için Görünüm > Ekran Modu > Tam Ekran Modu'nu seçin. Ya da Uygulama çubuğundaki Ekran Modu düğmesini tıklatın ve açılan menüden Tam Ekran Modu'nu seçin.


image

Görüntünün başka bir alanını gösterme

image Aşağıdakilerden birini yapın:

Başa dön

image

Pencerenin kaydırma çubuklarını kullanın.

image

El aracını seçin ve görüntüyü kaydırmak için sürükleyin. Başka bir araç seçiliyken El aracını kullanmak için, ara çubuğunu basılı tutarak görüntüyü sürükleyin.

image Bilgisayarınızda OpenGL varsa, görüntüyü görüntülemek istediğiniz doğrultuda çevirmek için El aracını kullanabilirsiniz. Hızlı bir fare hareketinden sonra, görüntü siz sürekli şekilde sürüklüyormuşunuz gibi hareket edecektir. Bu özelliği Düzen > Tercihler > Genel (Windows) veya Photoshop > Tercihler > Genel (Mac OS) seçeneğini tıklatıp ardından Hızlı Kaydırmayı Etkinleştir'i seçerek etkinleştirin.


image

Görüntünün başka bir alanını göstermek için El aracını sürükleme


image

Gezgin panelinde renkli kutuyu (temsil izleme alanı) sürükleyin.


image

Görünümü Döndürme aracını kullanma

Başa dön


Tuvali geri dönüşlü şekilde döndürmek için Görüntüyü Döndürme aracını kullanın; bu araç görüntüyü dönüştürmez. Tuvalin döndürülmesi, boyama veya çizme işleminin kolaylaştırılması dahil bir çok açıdan yararlı olabilir. (OpenGL gerektirir.)

image Ayrıca çoklu dokunmatik yüzeye sahip MacBook bilgisayarlarda hareketleri çevirme özelliğini kullanabilirsiniz.


167

1. Araç kutusunda Görünümü Döndür aracını image seçin. (Araç görünmüyorsa, El aracını basılı tutun.)

2. Aşağıdakilerden birini yapın:

image

Görüntünün içinde sürükleyin. O anki tuval açısı ne olursa olsun pusula görüntünün kuzeyini gösterir.

image

Seçenekler çubuğunda, Dönüş Açısı alanına dereceleri girin.

image

Dairesel Dönüş Açısını Ayarla kontrolünü tıklatın veya sürükleyin.

3. Tuvali orijinal açısına döndürmek için Görünümü Sıfırla'yı tıklatın.

Görünümü Döndürme aracı ve diğer çalışma alanı ipuçları hakkında video için bkz. www.adobe.com/go/lrvid4001_ps_tr. (Görünümü Döndür Aracı'nın açıklaması 5:10 işaretinde başlar.)


image

Dokunmatik yüzey hareketlerini devre dışı bırakma (Mac OS)

Başa dön


Dokunmatik yüzeye sahip bir MacBook bilgisayarınız varsa, hareket ettirme, döndürme veya resimleri yakınlaştırma eylemleri için dokunmatik yüzeyi kullanabilirsiniz. Bu işlevsellik etkinliğinizi büyük ölçüde artırabilir ancak yanlışlıkla yapılan değişiklikler meydana gelirse sizi etkisiz bırakabilir.

1. Photoshop > Tercihler > Arabirim seçeneğini belirleyin (Mac OS).

2. Genel bölümünde, Hareketleri Etkinleştir seçeneğini kaldırın.


image

Gezgin panelini kullanma

Başa dön


Minik resim görüntüsünü kullanarak resminizin görünümünü hızla değiştirmek için Gezgin panelini kullanırsınız. Gezgin'deki renkli kutu (temsil izleme alanı olarak adlandırılır) pencerenin geçerli görünebilir alanını temsil eder.

image Aşağıdakilerden birini veya daha fazlasını yapın:

image

Gezgin panelini görüntülemek için Pencere > Gezgin'i seçin.

image

Büyütme oranını değiştirmek için metin kutusuna bir değer yazın, Uzaklaştır veya Yakınlaştır düğmesini tıklatın ya da yakınlaştırma sürgüsünü sürükleyin.

image

Görüntünün görünümünü taşımak için, görüntü minik resminde temsil izleme alanını sürükleyin. Görünebilir alanı tasarlamak üzere görüntü minik resmini de tıklatabilirsiniz.

image Proxy alanının boyut ve konumunu aynı anda ayarlamak için görüntü minik resminde Control tuşuna basıp sürükleyin (Windows) veya Command tuşuna basıp sürükleyin (Mac OS).

image

Temsil izleme alanının rengini değiştirmek için, panel menüsünde Panel Seçenekleri'ni seçin. Renk açılır menüsünden bir hazır ayar seçin veya özel bir renk seçmek için renk kutusunu tıklatın.


image

Gezgin paneli

A. Panel menüsü düğmesi B. Resmin minik resim görüntüsü C. Temsil önizleme alanı D. Yakınlaştır metin kutusu E. Uzaklaştır düğmesi F. Yakınlaştırma sürgüsü G. Yakınlaştır düğmesi


image

Yakınlaştırma veya uzaklaştırma

Başa dön


Görüntüyü yakınlaştırmak veya uzaklaştırmak için Yakınlaştırma aracını image veya Görünüm menüsünü kullanın. Yakınlaştırma aracını kullandığınızda, her tıklatma görüntüyü sonraki hazır ayar yüzdesi kadar büyütür veya küçültür ve tıklattığınız nokta görüntünün merkezi olur. Görüntü maksimum büyütme düzeyi olan % 3200'e ulaştığında veya minimum boyut olan 1 piksele düştüğünde, büyütecin içi boş görünür.

image Görüntüleri en doğru şekilde görmek, keskinleştirmeyi tam olarak göstermek, katman efektleri ve diğer ayarlamalar için bkz. Görüntüleri

%100'de gösterme.


168

Yakınlaştırma aracı tercihlerini ayarlama

1. Düzenle > Tercihler > Performans (Windows) veya Photoshop > Tercihler > Performans (Mac OS) GPU Ayarları bölümünde, OpenGL Çizimini Etkinleştir'i seçin.

Not: Bazı Yakınlaştırma aracı tercihleri için OpenGL gerekir. OpenGL Çizimini Etkinleştir komutu mevcut değilse, ekran kartınız bu teknolojiyi desteklemiyor demektir.

2. Genel tercihlerde, aşağıdakilerden herhangi birini seçin:

Animasyonlu Yakınlaştırma Yakınlaştırma aracını basılı tutarken sürekli yakınlaştırmayı etkinleştirir.

Yakınlaştırma Pencereleri Yeniden Boyutlandırma Bkz. Yakınlaştırma sırasında pencereyi otomatik olarak yeniden boyutlandırma.

Kaydırma Tekerleğiyle Yakınlaştır Farenizdeki kaydırma tekerleğiyle yakınlaştırma özelliğini etkinleştirir.

Tıklatılan Noktayı Ortalayarak Yakınlaştır Tıklatılan konumdaki yakınlaştırılmış görünümü ortalar.


Önceden ayarlanmış miktarı yakınlaştırma

image Aşağıdakilerden birini yapın:

image

Yakınlaştırma aracını image seçin ve seçenekler çubuğunda Yakınlaştır image veya Uzaklaştır düğmesini imagetıklatın. Ardından yaklaştırmak veya uzaklaştırmak istediğiniz alanı tıklatın.

image Uzaklaştır moduna hızlı geçiş yapmak için, Alt tuşunu (Windows) veya Option tuşunu (Mac OS) basılı tutun.

image

Görünüm > Yakınlaştır veya Görünüm > Uzaklaştır'ı seçin. Yakınlaştır veya Uzaklaştır komutu, maksimum görüntü büyütmesi veya küçültmesine ulaşıldığında kullanılamaz.

image

Belge penceresinin sol alt köşesinde veya Gezgin panelinde yakınlaştırma düzeyini ayarlayın.


Görüntüleri %100'de gösterme

%100'lük yakınlaştırma ayarı her pikseli bir monitör pikseliyle görüntüleyerek en doğru görünümü sağlar. (Diğer yakınlaştırma ayarlarında, görüntü pikselleri farklı bir monitör pikseli miktarına enterpole edilir.)

image Aşağıdakilerden birini yapın:

image

Araç çubuğunda Yakınlaştırma aracını çift tıklatın.

image

image

(Creative Cloud) Görünüm > %100 seçeneğini belirleyin veya Yakınlaştırma aracı ya da El aracı seçenekler çubuğunda %100 öğesini tıklatın. Görünüm > Gerçek Pikseller seçeneğini belirleyin veya Yakınlaştırma aracı ya da El aracı seçenekler çubuğunda Gerçek Pikseller'i tıklatın.

image

Durum Çubuğu'nda %100 girin ve Enter (Windows) veya Return (Mac OS) tuşuna basın.

image

Bir görüntünün %100 görünümünde, görüntü bir web tarayıcısındakine benzer şekilde gösterilir (geçerli monitör çözünürlüğünde).


Sürekli yakınlaştırma

image Sürekli yakınlaştırmak için ekran kartınızın OpenGL'yi desteklemesi ve Genel tercihlerde Animasyonlu Yakınlaştırma'nın seçili olması gerekir.

image Yakınlaştırma aracını seçin ve aşağıdakilerden herhangi birini yapın:

image

Yakınlaştırmak için görüntüyü tıklatın ve basılı tutun. Uzaklaştırmak için Alt tuşuna (Windows) veya Option tuşuna (Mac OS) basın.

image

Seçenekler çubuğunda Küçük Yakınlaştırma'yı seçin. Ardından, görüntüyü uzaklaştırmak için sola veya yakınlaştırmak için sağa sürükleyin.


Belirli bir alanı büyütme

1. Yakınlaştırma aracını seçin.

2. Görüntünün büyütmek istediğiniz alanı üzerinde sürükleyin.


image

Görüntünün gösterimini büyütmek için Yakınlaştırma aracını sürükleme


Yakınlaştırma seçim çerçevesinin içindeki alan olabilecek en yüksek büyütme oranında görüntülenir. Seçim çerçevesini Photoshop'taki resmin çevresinde taşımak için, bir seçim çerçevesini sürüklemeye başlayın ve ardından boşluk çubuğunu basılı tutun.


169

Bir görüntüyü geçici olarak yakınlaştırma

1. H tuşunu basılı tutarak görüntüyü tıklatın ve fare tuşunu basılı tutun.

Geçerli araç El aracı olur ve görüntünün büyüme oranı aşağıdaki gibi değişim gösterir:

image

Orijinal görüntünün tümü belge penceresine sığıyorsa, görüntü pencereye sığmak için yaklaştırılır.

image

Esasen görüntünün bir parçası görünür durumdaysa, görüntü uzaklaştırılır. Yakınlaştırma seçim çerçevesini görüntünün başka bir parçasını büyütmek için sürükleyin.

2. Farenin düğmesini ve ardından H tuşunu bırakın. Görüntü önceki büyütme değerine ve araca döner.


Yakınlaştırma sırasında pencereyi otomatik olarak yeniden boyutlandırma

image Yakınlaştırma aracı etkinken seçenek çubuğunda Sığdırılacak Pencereleri Yeniden Boyutlandır'ı seçin. Siz görüntünün gösterimini büyütürken veya küçültürken pencere yeniden boyutlandırılır.

Sığdırılacak Pencereleri Yeniden Boyutlandır'ın seçimi kaldırıldığında (varsayılan), görüntü ne kadar büyütülürse büyütülsün pencere sabit boyutunu korur. Küçük monitörler kullanırken veya döşenmiş görünümlerle çalışırken bu kullanışlı olabilir.

Not: Klavye kısayollarını yakınlaştırma amacıyla kullanırken otomatik olarak pencereyi yeniden boyutlandırmak için, Düzen > Tercihler > Genel (Windows) veya Photoshop >Tercihler >Genel (Mac OS)'i seçin. Yakınlaştırma Pencereleri Yndn Bytlndr'ı seçin.


Görüntüyü ekrana sığdırma

image Aşağıdakilerden birini yapın:

image

Araç çubuğunda El aracını çift tıklatın.

image

Görünüm > Ekrana Sığdır'ı seçin.

image

Yakınlaştırma araçlarından birini veya El aracını seçin ve seçenekler çubuğunda Ekrana Sığdır düğmesini tıklatın.

Bu seçenekler, kullanılabilir ekran alanına sığdırmak için hem yakınlaştırma düzeyini hem de pencere boyutunu ölçekler.


Piksel ızgarasını gizleme

%500'ün üzerindeki büyütmelerde, görüntünün piksel ızgarası varsayılan olarak görünür hale gelir. Izgarayı gizlemek için aşağıdakileri yapın.

image Görünüm > Göster'i seçin ve Piksel Izgarası'nın seçimini kaldırın. Daha fazla Yardım konusu


image


image


Yasal Bildirimler | Çevrimiçi Gizlilik İlkesi


170