< Önceki | İçerik | Sonraki >

Görüntüleri yeniden boyutlandırma | CC, CS6


image

Photoshop CC'deki Görüntü Boyutu komutu ayrıntıları koruma ve görüntüleri genişletirken daha iyi keskinlik sağlama için bir yöntem içerir.


image


image

Ayrıca Photoshop CC Görüntü Boyutu iletişim kutusu kolay kullanım için güncellenmiştir: Bir pencerede, yeniden boyutlandırma parametrelerinden önizleme görüntüsü açılır.

image

İletişim kutusu yeniden boyutlandırıldığında önizleme penceresi de yeniden boyutlandırılır.

image

image

Stilleri Ölçeklendir seçeneği, iletişim kutusunun sağ üst köşesindeki dişli çark menüsünün içinden açılıp kapatılır. Boyutlar açılır menüsünden, son çıktının boyutlarını görüntülemek için farklı ölçüm birimleri seçin.

image

Oranları koruma seçeneğini açıp kapatmak için bağlantı simgesini tıklatın.


image

Görüntüleri yeniden boyutlandırmaimage

Görüntüleri yeniden boyutlandırma


1. Görüntü > Görüntü Boyutu'nu seçin.


2. Görüntü önizlemesini değiştirmek için aşağıdakilerden herhangi birini yapın:

Başa dön

image

Önizleme penceresinin boyutunu değiştirmek için Görüntü Boyutu iletişim kutusunun bir köşesini sürükleyin ve iletişim kutusunu yeniden boyutlandırın.

image

Görüntünün farklı bir alanını görmek için önizleme içinde sürükleyin.

image

Önizleme büyütmesini değiştirmek için büyütmeyi artırmak üzere Ctrl tuşuyla (Windows) veya Command tuşuyla (Mac OS) önizleme görüntüsünü tıklatın. Büyütmeyi azaltmak için Alt tuşuyla (Windows) veya Option tuşuyla (Mac OS) tıklatın. Tıklattıktan sonra büyütme yüzdesi önizleme görüntüsünün alt taraflarında kısa bir süre için görünür.


3. Piksel boyutu için ölçüm birimini değiştirmek üzere Boyutlar'ın yanındaki üçgeni tıklatın ve menüden seçim yapın.


4. Genişlik-yükseklik ölçümünün orijinal oranını korumak için Oranları Koru seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun. Genişliği ve yüksekliği birbirinden bağımsız olarak ölçeklendirmek istiyorsanız bu ikisi arasındaki bağlantıyı kaldırmak için Oranları Koru simgesini tıklatın.


151

Not: Genişlik ve Yükseklik metin kutularının sağındaki menülerden seçim yaparak genişlik ve yükseklik için ölçüm birimini değiştirebilirsiniz.


5. Aşağıdakilerden herhangi birini yapın:

image

Görüntü boyutunu veya çözünürlüğü değiştirmek ve toplam piksel sayısının orantılı olarak ayarlanmasını sağlamak için Yeniden Örnekle'nin seçildiğinden emin olun ve gerekiyorsa Yeniden Örnekle menüsünden bir enterpolasyon yöntemi seçin.

image

Görüntüdeki toplam piksel sayısını değiştirmeden görüntü boyutunu veya çözünürlüğü değiştirmek için Yeniden Örnekle seçimini kaldırın.


6. (İsteğe bağlı) Sığdır menüsünden:

image

Görüntüyü yeniden boyutlandırmak için bir hazır ayar seçin.

image

Görüntüyü belirli bir yazdırma çıktısı için yeniden boyutlandırmak üzere Otomatik Çözünürlük'ü seçin. Otomatik Çözünürlük iletişim kutusunda Ekran değerini belirtin ve bir Kalite seçin. Ekran metin kutusunun sağ tarafındaki menüden seçim yaparak ölçüm birimini değiştirebilirsiniz.


7. Genişlik ve Yükseklik için değer girin. Değerleri farklı bir ölçüm biriminde girmek için Genişlik ve Yükseklik metin kutularının yanındaki menülerden seçim yapın.

Yeni görüntü boyutu, eski dosya boyutu parantez içinde olmak üzere Görüntü Boyutu iletişim kutusunun üzerinde görüntülenir.


8. Çözünürlük'ü değiştirmek için yeni bir değer girin. (İsteğe bağlı) Farklı bir ölçüm birimi de seçebilirsiniz.


9. Görüntünüzde stillerin uygulandığı katmanlar varsa yeniden boyutlandırılan görüntüdeki efektleri ölçeklendirmek için dişli çark simgesinden Stilleri Ölçeklendir'i seçin. Bu seçenek yalnızca Oranları Koru seçeneğini belirlediyseniz kullanılabilir.


10. Seçenekleri belirlemeyi tamamladığınızda aşağıdakilerden herhangi birini yapın:

image

Tamam'ı tıklatın.

image Görüntü Boyutu iletişim kutusunda görüntülenen ilk değerleri geri yüklemek için Sığdır menüsünden Orijinal Boyut'u seçin veya Alt (Windows) veya Option (Mac OS) tuşunu basılı tutarak Sıfırla'yı tıklatın.


Yeniden örnekleme seçenekleri | Photoshop CC

Otomatik Photoshop, belge türüne göre yeniden örnekleme yöntemini ve belgenin ölçeğinin artırılmasını veya azaltılmasını seçer.


Ayrıntıları Koru (genişletme) Bu yöntem seçildiğinde, görüntü ölçeğini artırdığınız sırada parazitin giderilmesi için Parazit azaltma sürgüsü kullanılabilir hale gelir.

Bikübik - Daha Yumuşak (genişletme) Bikübik enterpolasyonu temel alan büyüyen görüntüler için iyi bir yöntemdir ancak daha yumuşak sonuçlar elde etmek üzere tasarlanmıştır.

Bikübik - Daha Keskin (azaltma) Geliştirilmiş keskinleştirmeyle Bikübik enterpolasyonu temel alan görüntünün boyutunu azaltmak için iyi bir yöntemdir. Bu yöntem, yeniden örneklenen görüntüdeki ayrıntıyı korur. Bikübik Daha Keskin yöntemi görüntünün bazı alanlarını çok fazla keskinleştirirse, Bikübik kullanmayı deneyin.

Bikübik (yumuşak degradeler)

Çevreleyen piksellerin değerlerinin incelemesini temel alan daha kesin ancak daha yavaş bir yöntemdir. Bikübik,

daha karmaşık hesaplamalar kullanarak En Yakın Komşu veya Çift Doğrusal yöntemine göre daha yumuşak ton geçişleri oluşturur.


En Yakın Komşu (sert kenarlar)


Görüntüdeki pikselleri çoğaltan hızlı ancak daha az kesin yöntemdir. Bu yöntem sert kenarları korur ve

illüstrasyonlarda, yumuşatılmamış kenarlar içeren daha küçük bir dosya oluşturur. Ancak bu yöntem, görüntüyü deforme ettiğinizde veya ölçeklendirdiğinizde ya da seçim üzerinde çok sayıda değişiklik gerçekleştirdiğinizde görünür olan pürüzlü etkiler oluşturabilir.

Çift Doğrusal Çevreleyen piksellerin renk değerlerinin ortalamasını alarak piksel ekleyen yöntemdir. Orta kalitede sonuçlar verir.


Daha fazla bilgi için:

image

Görüntü boyutu ve çözünürlük


image


image Twitter™ and Facebook posts are not covered under the terms of Creative Commons. Yasal Uyarılar | Çevrimiçi Gizlilik İlkeleri


152