< Önceki | İçerik | Sonraki >

Eklentiler


image

Eklenti modülleri hakkında

Eklenti modülleri, Adobe Systems tarafından veya Adobe Systems'la birlikte çalışan başka yazılım geliştiriciler tarafından Photoshop'a özellik eklemek amacıyla geliştirilmiş yazılım programlarıdır. Programınızla birlikte bir dizi içe aktarma, dışa aktarma ve özel efekt eklentileri sağlanır. Bunlar, otomatik olarak Photoshop Plug-Ins klasörünün içindeki klasörlere yüklenir.

Başka bir uygulamayla saklanan uyumlu eklentiler için ek bir Eklentiler klasörü seçebilirsiniz. Ayrıca, sisteminizdeki farklı bir klasörde saklanmış bir eklenti için kısayol (Windows) veya diğer ad (Mac OS) da oluşturabilirsiniz. Daha sonra kısayolu veya diğer adı eklentiler klasörüne ekleyebilir ve eklentiyi Photoshop'ta kullanabilirsiniz.

Eklenti modülleri yüklendikten sonra İçe Aktarma veya Dışa Aktarma menüsünde seçenek olarak; Aç ve Farklı Kaydet iletişim kutularında dosya formatları olarak veya Filtre alt menülerinde filtreler olarak görünür. Photoshop çok fazla sayıda eklenti bulundurabilir. Bununla birlikte, yüklü eklenti modülleri listesi fazla uzun olursa, Photoshop ilgili menülerde tüm eklentileri görüntüleyemeyebilir. Böyle bir durumda, yeni yüklenen eklentiler Filtre > Diğer alt menüsünde gösterilir.


Eklenti modülü yükleme

Mac OS'ta, Photoshop'u Klasik ortamda çalıştıramazsınız. Başlangıçta Mac OS 9'da çalışması düşünülen eklentiler görünmeyecektir.

image

Aşağıdakilerden birini yapın:

image

Adobe Systems eklenti modülünü yüklemek için, sağlanmışsa eklenti yükleyicisini kullanın. Windows'ta ayrıca, modülü Photoshop program klasöründeki uygun Eklentiler klasörüne yükleyebilir veya kopyalayabilirsiniz. Mac'te, modülün bir kopyasını Photoshop program klasöründeki uygun Eklentiler klasörüne sürükleyin. Dosyaların sıkıştırılmamış olmasına dikkat edin.

image

Başka bir üreticinin eklenti modülünü yüklemek için, eklenti modülüyle birlikte gelen yükleme yönergelerini izleyin. Başka bir üreticinin eklentisini çalıştıramıyorsanız, eklenti eski Photoshop seri numarası gerektiriyor olabilir.


Ek eklentiler klasörü seçme

1. Düzen > Tercihler > Eklentiler'i (Windows) veya Photoshop > Tercihler > Eklentiler'i (Mac OS) seçin.

2. Ek Eklenti Klasörü'nü seçin.

3. Seç'i tıklatın ve listeden bir klasör veya dizin seçin. Eklentiler klasörünün içinde bir konum seçmediğinizden emin olun. Klasörün içeriğini görüntülemek için, dizini çift tıklatın (Windows) veya Aç'ı tıklatın (Mac OS).

4. Ek eklenti klasörünü vurguladığınızda, Tamam'ı (Windows) veya Seç'i (Mac OS) tıklatın.

5. Eklentinin geçerli olabilmesi için Photoshop'u yeniden başlatın.


Eklentilerin yüklenmesini engelleme

image

Eklenti adının, klasörünün veya dizininin başına tilde ~ karakteri ekleyin. Bu dosya (veya bu klasörün içindeki tüm dosyalar) uygulama tarafından yoksayılır.


Yüklü eklentiler hakkında bilgi görüntüleme

image

Aşağıdakilerden birini yapın:

image

(Windows) Yardım > Eklenti Hakkında'yı seçin ve alt menüde bir eklenti belirtin.


image

(Mac OS) Photoshop > Eklenti Hakkında'yı seçin ve sonra alt menüde bir eklenti belirtin.


Daha Fazla Yardım Konusuimage


image Twitter™ and Facebook posts are not covered under the terms of Creative Commons. Yasal Uyarılar | Çevrimiçi Gizlilik İlkeleri


143