< Önceki | İçerik | Sonraki >

Yardımcı uygulamalar


image

Photoshop yardımcı uygulamalarını Photoshop uygulamasına bağlama Adobe Nav'ı kullanma

Adobe Color Lava'yı Kullanma Adobe Eazel'ı kullanma

Önemli: Yardımcı uygulamalarla ilgili sorunları gidermek için Adobe companion apps user forum (Adobe yardımcı uygulamaları kullanıcı forumu) bağlantısını ziyaret edin. Telefon desteği verilmemektedir. feedback.photoshop.com adresinde sorularınızı sorun, özellikler isteyin ve sorunları rapor edin.


image

Photoshop yardımcı uygulamalarını Photoshop uygulamasına bağlama

Başa dön


Adobe® Photoshop® bir kablosuz ağ kullanarak Photoshop için Adobe Nav, Photoshop için Adobe Color Lava ve Photoshop için Adobe Eazel ile iletişim kurar. Photoshop ve uygulamaların bağlanması için aynı kablosuz ağda bulunmaları gerekir. Kablosuz ağınızı kontrol etmek için aşağıdakileri yapın:

image

Mac OS'de, kablosuz ağ seçmek için OS menü çubuğundaki Wi-Fi simgesini image tıklatın.

image

Windows XP'de, Başlat > Denetim Masası > Ağ ve Internet Bağlantıları > Ağ Bağlantıları > Kablosuz Ağ Bağlantısı seçeneğini belirleyin.

image

image

Windows Vista/Windows 7'de, Başlat > Denetim Masası > Ağ ve Internet Bağlantıları > Ağ ve Paylaşım Merkezi seçeneğini belirleyin. iPad'de, Ayarlar'a, ardından da Wi-Fi seçeneğine dokunun.

Not: Photoshop uygulamasını yardımcı uygulamalara bağlama hakkında daha fazla bilgi için adresinde bulunan Yardımcı uygulamaların bağlantı sorunlarını giderme | Photoshop destek belgesine bakın veya Adobe TV'de adresinde bulunan Getting started with Photoshop companion apps for Photoshop CS5 (Photoshop CS5 için Photoshop yardımcı uygulamalarına giriş) videosunu izleyin. Kablosuz ağ kurulumu ve sorun giderme hakkında genel bilgiler için, Apple Support (Apple Destek) veya Microsoft Windows Help & How-To (Microsoft Windows Yardım ve Nasıl Yapılır) bağlantılarını ziyaret edin.


Photoshop bağlantı ayarları

Önemli: Adobe Nav, Adobe Color Lava ve Adobe Eazel ile Photoshop yazılımını kullanmak için, Photoshop 12.0.4 veya sonraki bir sürümün bulunması gerekir. Gerekirse, Photoshop'un en yeni sürümünü yüklemek için Yardım > Güncellemeler'i seçin.

Photoshop'u uygulamalara uzak bağlantı olarak kurun.

1. Photoshop'ta, Düzenle > Uzak Bağlantılar'ı seçin.


image

Photoshop'ta bir uzak bağlantı oluşturun.


2. Uzak Bağlantılar iletişim kutusunun Hizmet Adı alanına tanımlayıcı bir ad girin.

3. Şifre alanına altı haneli bir şifre girin.

4. Uzak Bağlantıları Etkinleştir'i seçin, ardından Tamam'ı tıklatın.


Yardımcı uygulama kablosuz bağlantı ayarları

1. Adobe Nav, Adobe Color Lava veya Adobe Eazel'de, uygulamanın sağ alt köşesindeki PS simgesine image dokunun.

2. Bağlantılar penceresinde, Photoshop hizmetinize dokunun.

3. Altı haneli şifreyi girin ve Bağlan'a dokunun.

Bağlantı kurulduğunda, PS simgesinin rengi maviye image döner.


109

Yardımcı uygulama IP bağlantıları

Kullanılabilir bir kablosuz ağ yoksa, Adobe Nav, Adobe Color Lava veya Adobe Eazel ile Photoshop arasında bir doğrudan IP bağlantısı oluşturabilirsiniz.

1. Adobe Nav, Adobe Color Lava veya Adobe Eazel'de, uygulamanın sağ alt köşesindeki PS simgesine image dokunun.

2. Bağlantılar penceresinde, Yeni'ye dokunun.

3. Photoshop Uzak Bağlantılar iletişim kutusuna IP adresini ve şifreyi girin.

4. Bağlan'ı tıklatın.

Bağlantı kurulduğunda, PS simgesinin rengi maviye image döner.

Not: IP bağlantı sorunlarını giderme konusunda yardım almak için, Yardımcı uygulama bağlantı sorunlarını giderme | Photoshop adlı destek belgesine bakın.


image

Adobe Nav'ı kullanma

Başa dön


Photoshop için Adobe Nav, Photoshop araçlarını iPad'de seçmenizi ve yönetmenizi sağlar. Adobe Nav, ayrıca bilgisayarınızda Photoshop'ta çalışırken, iPad kullanarak açık Photoshop belgelerine göz atmanızı mümkün kılar. Araçlara ve belgelere erişmek için Adobe Nav kullanmak, Photoshop'ta görüntüleriniz üzerinde çalışmanız için daha fazla alan ve esneklik kazandırır.

Önemli: Adobe Nav, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca dillerinde sunulmaktadır. Photoshop'un diğer dil sürümleri de Adobe Nav'a bağlanabilir, ancak sadece bu dillerde kullanılabilir. Adobe Nav, Photoshop 12.0.4 veya sonraki bir sürümün bulunmasını gerektirir. Photoshop'un en yeni sürümünü indirmek için Yardım > Güncellemeler'i seçin.

image Adobe Nav'ı kullanma hakkında bir video eğitimi için, NAPP web sitesinin Adobe CS5.5 güncelleme sayfası'nı ziyaret edin. Veya iPad 2'ye

yönelik yeni Adobe Nav özellikleri hakkında bilgi edinmek için Russel Brown'ın adresinde bulunan Photoshop apps update (Photoshop uygulamaları güncellemesi) videosuna bakın.


Photoshop'a bağlanma

Adobe Nav, Photoshop'a bağlanmalıdır. Adobe Nav'ı Photoshop uygulamasına bağlama hakkındaki yönergeler için bkz. Photoshop yardımcı uygulamalarını Photoshop uygulamasına bağlama.


Adobe Nav Araçlar modu

Adobe Nav Araçlar modu, Photoshop araçlarını seçmenizi ve bu araçlarla çalışmanızı sağlar. Adobe Nav, bir defada en fazla 16 araç görüntüler. Araçlar modunu en sık kullandığınız araçları veya boyama gibi belirli bir görev için kullandığınız araçları içerecek şekilde özelleştirebilirsiniz.


image

Adobe Nav Araçlar modu.

A. Araç düğmeleri B. Seçenekleri düzenle C. Araçlar moduna geç D. Belge moduna geç E. Photoshop'a bağlan F. Araç kutusu


image

Araçlar moduna girmek için uygulamanın en altındaki image seçeneğine dokunun.

image

Bir aracı Photoshop'ta kullanmak üzere seçmek için araca dokunun. Seçilen aracın beyaz bir arka planı olur.

Not: Araç seçeneklerini belirlemek için Photoshop'taki Seçenekler çubuğunu kullanın.


110

image

Etkin görüntünün %100 görünümünü görüntülemek için, Gerçek Pikseller düğmesine dokunun.

image

Ekran modları arasında geçiş yapmak için Ekran Modu düğmesine dokunun. Daha fazla bilgi için, bkz. Ekran modunu değiştirme.

image

Önplan ve arka plan renklerini değiştirmek için Renk Değiştir simgesine image dokunun. Varsayılanlara geri yüklemek için Varsayılan Renkler simgesine image dokunun.

Not: Adobe Nav'daki araç kutusu, seçilen önplan ve arka plan renklerini gösterir. Önplan veya arka plan renklerini gerçekten seçmek için Photoshop'taki araç kutusunu kullanın. Bkz. Araç kutusunda renk seçme.

image

Araçlar eklemek, silmek veya taşımak için Düzenle'ye dokunun. Sonra aşağıdakilerden birini yapın:

image

Bir aracı taşımak için sürükleyin.

image

Bir aracı silmek için, araç düğmesinin sol üst köşesindeki X işaretine dokunun.

image

Bir araç eklemek için, sağdaki menüden ızgaranın üzerine doğru sürükleyin. Izgaradaki araçlar, menüde mavi görünür.

image

Araçlar menüsüne dönmek için Bitti'ye dokunun.


Adobe Nav Belge modu

Belge modu, yeni Photoshop belgelerini Adobe Nav'dan seçmenizi, görüntülemenizi ve açmanızı sağlar.


image

Adobe Nav Belge modu, Photoshop'ta açık olan görüntü dosyalarını gösterir.


image

Belge moduna girmek için uygulamanın en altındaki image seçeneğine dokunun. Dosya adının solundaki mavi nokta, etkin belgeyi gösterir.

image

Photoshop'ta farklı bir belgeyi etkin hale getirmek için minik resmine dokunun.

image

Bir belgeye ilişkin boyut ve çözünürlük gibi bilgileri görüntülemek için belgenin minik resmine iki kere dokunun. Minik resim görünümüne geri dönmek için yeniden iki kere dokunun.

image

Photoshop'ta yeni ve adsız bir belge oluşturmak için, Yeni'ye veya yeni belge yer tutucu minik resmine dokunun. Yeni belgeler 1024 x 768 piksel, 72 dpi ve sRGB'dir.

image

Bir belgeyi çoğaltmak için, minik resmini yeni belge yer tutucu minik resmine sürükleyin.

image

Bir minik resmi yakınlaştırmak için, parmaklarınızla dört defaya kadar açın. Minik resim görünümüne geri dönmek için görüntüyü parmaklarınızla kapatın.

image

Belgeleri yeniden düzenlemek için minik resimleri yeni bir konuma sürükleyin.


image

Adobe Color Lava'yı Kullanma

Başa dön


Photoshop için Adobe Color Lava, iPad'de temalı renk örnekleri oluşturmanızı sağlar. Adobe Color Lava Photoshop'a bağlandığında,

Adobe Color Lava renk örneklerini önplan rengi olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Adobe Color Lava renklerini çalışırken Photoshop Renk Örnekleri paneline ekleyebilirsiniz. Veya Adobe Color Lava temalarını renk örneği kitaplıkları olarak e-postayla gönderebilir ve başka bilgisayarlarda başka kişilerle paylaşabilirsiniz.


111

Önemli: Adobe Color Lava, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca dillerinde sunulmaktadır. Photoshop'un diğer dil sürümleri de Adobe Color Lava'ya bağlanabilir, ancak sadece bu dillerde kullanılabilir. Adobe Color Lava, Photoshop 12.0.4 veya sonraki bir sürümün bulunmasını gerektirir. Photoshop'un en yeni sürümünü indirmek için Yardım > Güncellemeler'i seçin.

image Adobe Color Lava'yı kullanma hakkında bir video eğitimi için, NAPP web sitesinin Adobe CS5.5 güncelleme sayfası'nı ziyaret edin. Veya iPad

2'ye yönelik yeni Adobe Color Lava özellikleri hakkında bilgi edinmek üzere Russel Brown'ın adresinde bulunan Photoshop apps update (Photoshop uygulamaları güncellemesi) videosuna bakın.


image

Adobe Color Lava Karıştırıcı modu.

A. Parmak temizleme kuyusu B. Tuval C. Renk kuyuları D. Renk Örnekleri E. Photoshop'a bağlan F. Tema Kitaplığı moduna geç G. Fotoğraf yükle


Adobe Color Lava'da renk karıştırma

Adobe Color Lava'da renkleri karıştırmak için, örnek kuyularından renkleri seçin ve tuvali parmağınızla “boyayın”.

image

Bir rengi yüklemek için, renge ait renk kuyusuna dokunun. Seçilen renk, daha kalın bir beyaz kenarlıkla gösterilir.

image

RGB ile gri tonlama arasında geçiş yapmak için, renk kuyularının iç halkasına dokunun.

image

image

Ton, doygunluk ve parlaklık değerlerini düzenlemek için, bir renk kuyusuna iki kere dokunun. HSB (ton, doygunluk ve parlaklık) ayarlarını kabul etmek için seçeneğine dokunun.

image

Rengi parmak ucunuzdan kaldırmak için, parmak temizleme kuyusuna bir veya iki defa dokunun.

image

image

Renk kuyularını varsayılan değerlerine sıfırlamak için image seçeneğine dokunun. Tuvali silmek için image seçeneğine dokunun.

image

Yeni bir tema oluşturmak için Yeni düğmesine dokunun.

image

Tuvale bir fotoğraf yüklemek için kamera simgesine image dokunun. Ardından bir iPad fotoğraf albümünden bir görüntü seçin.


Adobe Color Lava'da renk örnekleriyle çalışma

Renk örneği grupları, Adobe Color Lava uygulamasının sağ tarafında görünür. Etkin veya seçilen renk örneği, diğer dört renk örneğinden daha büyüktür.

image

Bir renk örneğini seçmek için üzerine dokunun. Renkleri karıştırdığınızda, Adobe Color Lava seçilen renk örneğindeki rengi, boyama yaparken kullandığınız renkle değiştirir.

image

image

Bir renk örneğini Photoshop'ta önplan rengi olarak ayarlamak için üzerine dokunun. Renk örneği gruplarını düzenlemek için Tema Kitaplığı modu düğmesine image dokunun.

Adobe Color Lava'da temaları yönetme

Tema Kitaplığı modu, 300'e kadar renk örneği grubu veya tema ile çalışmanızı sağlar.


112


image

Adobe Color Lava Tema Kitaplığı modu.

A. Renk temaları B. Tema düzenle C. Renk Karıştırıcısı moduna geç D. Photoshop'a bağlan


image

Bir temayı seçmek için üzerine dokunun.

image

Seçilen temayı düzenlemek için Renk Karıştırıcısı modu düğmesine image dokunun.

image

Bir tema içindeki renk örneğini Photoshop'ta önplan rengi olarak ayarlamak için üzerine dokunun.

image

RGB, HSL ve onaltılı değerleri görmek için temaya iki defa dokunun.


image

Adobe Color Lava tema bilgileri.


image

Bir temayı yeniden adlandırmak veya silmek için, Düzenle düğmesine dokunun veya bir temaya dokunup tutun. Sonra aşağıdakilerden birini yapın:

image

Bir temayı silmek için, sol üst köşedeki X işaretine dokunun.

image

Bir temayı yeniden adlandırmak için temaya dokunun.


Adobe Color Lava temalarını paylaşma

Photoshop ile Adobe Color Lava'yı bağlama hakkındaki yönergeler için bkz. Photoshop yardımcı uygulamalarını Photoshop uygulamasına bağlama.

1. Photoshop'a bağlandığınızda, Tema Kitaplığı moduna girmek için image seçeneğine dokunun.

2. Tema bilgilerini açmak için temaya iki kere dokunun. Ardından aşağıdaki düğmelerden birine dokunun:

Photoshop'a Gönder Tema renkleri Renk Örnekleri panelinde görünür.

E-posta Temayı başka birine gönderebilmeniz için bir e-posta mesajı açar. E-posta, temanın .png formatında önizlemesini, tuvalin .png formatında önizlemesini ve .ase formatında renk örneği kitaplığı dosyasını içerir. Photoshop'ta bir renk örneği kitaplığını yükleme hakkındaki talimatlar için, bkz. Renk örneği kitaplıklarını yönetme.


image


113

Adobe Eazel'ı kullanma

Başa dön


Photoshop için Adobe Eazel tuval üzerinde suluboya resimler yapmanızı sağlar. Her bir darbe, “ıslak” olarak atılır ve “kuruması” birkaç saniye sürer. Boyalar, belirlediğiniz seçeneklere ve önceki darbenizin ıslaklığına göre karışır. Eazel resimlerini iPad fotoğraf galerisine kaydedebilir ve düzenlemek veya birleştirmek için Photoshop'a getirebilirsiniz.

Önemli: Adobe Eazel, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca dillerinde sunulmaktadır. Photoshop'un diğer dil sürümleri de Adobe Eazel'a bağlanabilir, ancak sadece bu dillerde kullanılabilir. Adobe Eazel, Photoshop 12.0.4 veya sonraki bir sürümün bulunmasını gerektirir. Photoshop'un en yeni sürümünü indirmek için Yardım > Güncellemeler'i seçin.

image Adobe Eazel'ı kullanma hakkında bir video eğitimi için, NAPP web sitesinin Adobe CS5.5 güncelleme sayfası'nı ziyaret edin.


image

Photoshop için Adobe Eazel.

A. Fırça örneği B. Parmak kontrolleri C. Tuval


Not: Adobe Eazel sağ ve sol eli otomatik olarak algılar.

Fırça örneği Geçerli fırçanın rengini, boyutunu ve opaklığını gösterir.

Baş parmakla kontrol Geri alır, yineler ve tümünü siler.

İşaret parmağı kontrolü Renk seçin.

Orta parmak kontrolü Fırça boyunu ayarlar.

Yüzük parmağı kontrolü Boyama opaklığını değiştirir.

Yüzük parmağı kontrolü Resmi kaydeder ve Photoshop'a gönderir.


Adobe Eazel çalışma modları

Adobe Eazel, kalıcı ve geçici olmak üzere iki çalışma modu sunar. Kalıcı modda, seçenekleri belirlerken beş parmak kontrolü de ekranda görünür halde kalır. Kalıcı modda çalışmak için aşağıdakileri yapın:

1. Beş parmağınızı aynı anda tuvale dokundurun, ardından parmaklarınızı kaldırın.

2. Bir ayarı düzenlemek için dokunun veya dokunup sürükleyin.

3. Değişikliği kabul etmek için tuvale dokunun.

4. Başka bir seçenek belirlemek için tuvale yeniden dokunun veya boyamaya başlamak için ikinci defa dokunun.

Geçici modda, ekranda bir defada sadece bir kontrol görünür. Kontrol, sadece parmağınız kontrolle etkileşim halinde olduğu sürece görünür. Geçici modda çalışmak için aşağıdakileri yapın:

1. Beş parmağınızı da tuvale yerleştirin ve seçeneklerini ayarlamak istediğiniz parmak haricinde tümünü kaldırın.

2. Parmağınızı sürükleyerek ayarı düzenleyin veya yüzük parmağınızla dokunarak bir seçenek belirleyin.

3. Başka bir seçeneği ayarlamak veya boyamaya başlamak için yeniden tuvale dokunun.


Adobe Eazel'da renk seçme

Adobe Eazel, işaret parmağınızın altında bulunan bir palette beş renk örneği sunar. Seçilen renk örneğini, yanıp sönen bir kenarlıkla gösterilir.


114


image

Eazel'da renk seçme.

A. Renk örnekleri B. Fırça örneği C. Geçerli renk D. Renk çarkı


image

Bir renk örneği seçmek için, işaret parmağınızı renk örneğine sürükleyin ve kaldırın.

image

Bir renk örneğini değiştirmek için, işaret parmağınızı renk örneğine sürükleyip seçin. Parmağınızı renk çarkına veya tuvaldeki bir resimde bulunan bir renge doğru sürüklemeye devam edin.


Adobe Eazel'da darbe boyutunu ve opaklığı belirleme

image

Fırçayı büyütmek için orta parmağınızla yukarı sürükleyin. Fırçayı küçültmek için orta parmağınızla aşağı sürükleyin. Siz sürükledikçe, fırça örneği güncellenir.

image

Boyayı daha opak hale getirmek için yüzük parmağınızla yukarı sürükleyin. Boyayı daha saydam hale getirmek için yüzük parmağınızla aşağı sürükleyin. Siz sürükledikçe, fırça örneği güncellenir.


Adobe Eazel'da geri alma, yineleme ve silme

image

image

image

Son darbenizi geri almak için baş parmağınızı kullanarak image seçeneğini belirleyin veya sağdan sola doğru kaydırın. Son darbenizi yinelemek için baş parmağınızı kullanarak image seçeneğini belirleyin veya soldan sağa doğru kaydırın. Tuvali silmek için baş parmağınızı kullanarak image seçeneğini belirleyin veya yukarı kaydırın.

Adobe Eazel resmini kaydetme ve Photoshop'a gönderme

Adobe Eazel resimlerini iPad galerisine .jpeg fotoğraf olarak kaydedebilirsiniz. Ardından fotoğrafı başka birine göndermek, duvar kağıdı olarak kullanmak veya yazdırmak için Photos uygulamasını kullanabilirsiniz. Adobe Eazel resimlerini ayrıca Photoshop'a göndererek, ilave düzenlemeler veya birleştirme işlemleri yapabilirsiniz.

Önemli: Photoshop ile Adobe Color Eazel'ı bağlama hakkındaki yönergeler için bkz. Photoshop yardımcı uygulamalarını Photoshop uygulamasına bağlama.

image

Resmi iPad'e kaydetmek için serçe parmağınızla Ayarlar'ı seçin, ardından Fotoğraflara Kaydet düğmesine dokunun.

image

Resmi Photoshop'a göndermek için, yüzük parmağınızla Ayarlar'ı seçin, ardından Photoshop'a aktar düğmesine dokunun.

Adobe Eazel, görüntüyü Photoshop'a gönderir ve Photoshop resmi 4096-x-3092 çözünürlükte açar. Photoshop'ta Adobe Eazel resmini desteklenen herhangi bir dosya formatında kaydedebilirsiniz.

Not: Adobe Eazel resimleri, Photoshop'ta biraz daha farklı görünebilir. Görüntü oluşturma işlemi sebebiyle, küçük farklılıklar oluşabilir.


image


image


Yasal Bildirimler | Çevrimiçi Gizlilik İlkesi


115